Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Fransa hipersonik silah yarışına dahil oluyor

Fransa hipersonik silah yarışına dahil oluyor

0

Fransız Hükümeti, şu ana kadar Rusya, Çin ve ABD öncülüğündeki hipersonik silah yarışında kendi hipersonik silahlarını yapma niyetinde olduğunu açıkladı. Hipersonik silahlar ses hızından 5 kat veya daha hızlı uçan füzelerdir fakat manevra kabiliyetleri de vardır. Bu manevra kabiliyetleri ve yüksek hızları dolayısıyla geleneksel füzelere göre daha zor takip edilebilir ve engellenebilir.

Günümüzde bazı önde gelen ülkeler hipersonik silahlar geliştirmekte olup hipersonik silah yarışına neden oldular. Bugün Fransız Hükumeti Rusya, Çin ve ABD’nin başını çektiği yarışa katılacağını açıkladı.

Rusya hipersonik silahları ile ilgili olarak, Rus Hükumeti Aralık 2018’de kıtalararası bir füze olan ‘Avanguard’ın Rus makamlarınca Mach 27 hıza ulaştığını açıkladı. Çin’e gelince 2014’ten bu yana testlerin Mach 10 hızına kadar ulaşabileceğini kanıtlayan başarılı bir planör testini gerçekleştirdiği duyurdu.

Fransa bu yarışa katılarak kendi hipersonik silahını yapan beş daimi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinden dördüncüsü olacak olacak. Bununla birlikte hipersonik silah yarışındaki az deneyimden dolayı Fransız endüstrisinin bu tür teknolojileri geliştirmekte ve kullanmakta zorluk yaşayacağı düşülmekte.

Savunma Bakanı Florence Porly gecen hafta yaptığı açıklamada ‘’2021 yılının sonuna kadar bir test uçuşu gerçekleştirileceğine dair sözleşme imzaladık ‘’dedi.

İlgini Çelebilir!

Rusya’nın yeni insansız hava aracı Altius-U ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Rusya Savunma Bakanlığı (MoD), 20 Ağustos’ta Altius-U insansız hava aracının (UAV) i…