Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) denize indirildi

Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) denize indirildi

0

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak için MİLGEM Projesi Ada Sınıfı Korvet platformu baz alınarak tasarlanan Test ve Eğitim Gemisi Ufuk A-591 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle denize indirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “alanın liderlerinden olmaya namzet bir gemidir” açıklaması ile gemiyi tanımladı.

STM tarafından tasarlanan geminin üretimi için 2017 yılında İstanbul Tersanesi (İstanbul Shipyard) ile sözleşme imzalandı. 15 Mayıs 2017 tarihinde, STM ile İŞBİR arasında Test ve Eğitim Gemisinde (TVEG) kullanılacak olan 4×750 kVA gücündeki jeneratörlerin sözleşmesi imzalandı. Geminin görev sistemleri Aselsan tarafından tedarik edildi.

Test ve Eğitim Gemisi A-591 Ufuk ayrıca İstihbarat Gemisi (SIGINT/ELINT) olarak kullanılabiliyor. Ufuk A-591 99,5 metre uzunluğa, 14,4 metre azami genişliğe 3,6 metre su çekimine ve 2400 ton deplasmana sahip. Yaklaşık 8600 kWh toplam güç ile 18+ knot azami hıza ulaşabiliyor. 10 tonluk helikopter pistine sahip olan A-591 Ufuk, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek kapasiteye sahip.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin milli imkanlar ile ürettiği ilk İstihbarat gemisi A-591 Ufuk için “Türkiye’nin denizlerdeki gören gözü, duyan kulağı olacaktır” açıklamasını yaptı.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Donanması’nın USS Zumwalt destroyeri ilk atış testini tamamladı

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Zumwalt sınıfı destroyerlerin ilki olan USS Zumwalt te…