Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Raytheon’dan Patriot sistemine AESA radar

Raytheon’dan Patriot sistemine AESA radar

0

Raytheon firması, ihaleyi kazandıktan 120 gün sonra, Amerikan Kara Kuvvetleri’nin (U.S. Army) talep ettiği LTAMDS sisteminin, ki bahse konu sistem hipersonik silahlar gibi güncel tehditleri akamete uğratma kabiliyetine katkı sunacak, ilkini tamamladı.

Amerikan Kara Kuvvetleri için geliştirilen ve Lower Tier Air and Missile Defense Sensor olarak adlandırılan bu yeni nesil radar, 360 derece görüş kabiliyetine sahip ve galyum nitrit (GaN) devrelerden müteşekkil bir AESA radarı. Raytheon, Amerikan Kara Kuvvetleri tarafından LTAMDS sisteminin inşası için seçildikten 120 gün sonra ilk radar antenini tamamlamış oldu.

Raytheon firmasının LTAMDS mock-up’ı AUSA 2019’da sergilenirken. Fotoğraf: Raytheon

Raytheon’un Entegre Hava ve Füze Savunma biriminin başkan yardımcısı Tom Laliberty:

“Raytheon çalışanları ve partnerleri, harp sahasında geniş kapsamlı kabiliyetlerin askerlerimiz için önemi itibariyle, LTAMDS radarının kuvvete acil ister takvimi çerçevesinde teslim edilmesine odaklandı. İleri radar teknolojisine ve üretim kabiliyetine yaptığımız yatırım itibariyle LTAMDS sisteminin sahaya sürülmesi için şart koşulan kritik isterleri hızlı bir şekilde karşılayacağız.”

Patriot sisteminin radarıyla benzer ölçülere sahip yeni radar, mevcut radarın iki katı performans sunacak. Kapsamlı testlere müteakip, ilk üretilen LTAMDS; entegrasyon ve ileri değerlendirme için hassas yöntemlerle üretilmiş (precision machined) bir mahfuz içine konacak.

LTAMDS Sistemine Giden Süreç Nasıl Gelişti?

Patriot sisteminin bünyesinde AN/MPQ-65 varyantına kadar sürekli geliştirilen AN/MPQ-53 radarının azami potansiyeline ulaştığına kani olunması üzerine –Jane’s International Defence Review Ocak 2019 sayısında bu durumdan bahsedilmektedir- Amerikan Kara Kuvvetleri, elindeki sistemlerin radarlarını değiştirmek için ihale açtı. Raytheon’un 2016’dan günümüze basın açıklamaları incelendiğinde firmanın halihazırda AN/MPQ-65 radarının yerine daha güçlü ve hassas sinyal üretebilmesi itibariyle galyum nitrit bazlı bir radar üzerine çalışmalar yürüttüğü anlaşılıyor.

Halihazırda Patriot sistemlerinde kullanılan AN/MPQ-65 radarı. Fotoğraf: Raytheon

Prototip Sistem, Fuarda Sergileniyor

14 Mart 2016: Raytheon; Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi için fonladığı, geliştirdiği ve ürettiği yeni galyum nitrit (GaN) bazlı AESA tipi radarı 15 – 16 Mart 2016 tarihlerinde Alabama’da tertip edilen AUSA fuarında (Association of the United States Army’s Global Force Symposium and Exposition) katılımcılara –mevcut Patriot müşterilerine ve karar alıcılara– firmanın hava ve füze savunmaya dair gelecek vizyonunu birinci elden göstermek için sergiledi. Entegre Hava ve Füze Savunma biriminin başkan yardımcısı Ralph Acaba, bahsi geçen radarı Patriot sistemlerinin güncellenmesi için “bir sonraki mantıklı adım” olarak nitelendirdi. Ayrıca Raytheon’un Patriot’u önümüzdeki 20 – 30 yılda sürekli güncellenecek tehditlerin ilerisinde tutmak için sağlam bir fon akışı olduğunu aktardı.

23 Mayıs 2017: Raytheon, 23 Mayıs 2017 itibariyle GaN bazlı AESA radarını 2016’daki AUSA fuarında sergilediğinden beri 1.000 saat boyunca çalıştırdığını duyurdu. 1.000 saat boyunca çalıştırılan radarın sürekli olarak 360 derece görüş açısı kabiliyetini gösterdiği beyan edildi. Hedefler birbirinden farklı yöne bakan iki adet GaN bazlı AESA radarının, hedef konum değiştirip yalnızca birinin görüş alanında kalsa bile, sürekli hedef bilgisi alışverişinde bulunduğu ve hedef takibin süreklilik içerisinde icra edildiği aktarıldı.

Firma, bununla beraber, halihazırda Patriot kullanıcısı olan Polonya’nın bahsi geçen radar için Raytheon’a talep mektubu (Letter of Request, LOR) ilettiğini duyurdu.

Raytheon’ın galyum nitrit bazlı AESA radarının prototipi. Fotoğraf: Raytheon

Testler ve Demonstrasyonlar İcra Ediliyor

27 Mart 2018: Raytheon; Amerikan Kara Kuvvetleri ile LTAMDS sistemi için teknik incelemesini icra etti. Raytheon’un Pelham, New Hempshire’da konuşlu test merkezinde sürekli sınanan LTAMDS sistemi 3.000 test saati kaydetti.

8 Ekim 2018: Raytheon firması; LTAMDS sistemiyle programın Teknoloji Olgunlaştırma ve Risk Azaltma fazına ulaştı. Bu faz esnasında firma, birtakım teknoloji demonstrasyonu icra ederek LTAMDS’ın performansını sergileyecek.

21 Mayıs 2019: Raytheon firması, Amerikan Kara Kuvvetleri gözetiminde, New Mexico’da konuşlu White Sands Füze Poligonu’nda iki hafta süren teknoloji demonstrasyonunu tamamladı. Demonstrasyon, firmanın kuvvete LTAMDS kabiliyetini sunmak için yüksek derecede hazır olduğunu da göstermiş oldu. Entegre Hava ve Füze Savunma biriminin başkan yardımcısı Tom Laliberty: “Raytheon’un galyum nitrit üzerine on yıllar alan yatırım ve geliştirme çabaları, Amerikan Kara Kuvvetleri’nin isterlerini karşılayacak kabiliyeti sergilememizi sağladı.”

İhalenin Kazananı Belli Oluyor

16 Temmuz 2019: Raytheon, ihale kapsamında, Amerikan Kara Kuvvetleri’ne LTAMDS teklifini ilettiğini duyurdu. Tom Laliberty: Firmamız, kuvvete müstakbel tehditlerin üstesinden fazlasıyla gelecek yeni bir radar sundu. LTAMDS’ı kuvvetin kabiliyet demonstrasyonunda da sunmuştuk ve kuvvetin 2022 teslim tarihi isterini karşılayabileceğimizi doğrulamıştık.”

17 Ekim 2019: Raytheon, Amerikan Kara Kuvvetleri tarafından 360 derece görüş açısı kabiliyetli LTAMDS sistemi için $384 milyon tutarında sözleşme için seçildi. Sözleşme kapsamında Raytheon, sözleşme kapsamında mevcut Patriot radarlarının yerini almak üzere kuvvete 6 adet LTAMDS radarı teslim edecek.

Elenen Rakip: Lockheed Martin

2016’dan bu yana LTAMDS ihalesinde bir diğer oyuncu da Lockheed Martin idi. Amerikan Kara Kuvvetleri’nin bilgi isteğine cevap vereceğini açıklayan firma, ABD Savunma Bakanlığı ile prototip üretimi için sözleşme imzalayıp hazırladığı ürünü ile White Sands’deki demonstrasyona katılmış olsa da kuvvetten üretimi sözleşmesini aldığını duyuran taraf Raytheon oldu.

Lockheed Martin’in LTAMDS ihalesi için sunduğu prototip radar. Fotoğraf: Lockheed Martin

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜMOSAN zırhlı araçlar ve tanklar için yerli motor çalışmalarını sürdürüyor

TÜMOSAN, Türk Savunma Sanayii ürünü zırhlı araçlarda kullanılacak motorlar için çalışıyor.…