Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Romanya, Piranha 5 üretimine başlayacak

Romanya, Piranha 5 üretimine başlayacak

0

Rumen haber sitesi ACT Media’nın yayınladığı habere göre, Romanya yerel olarak Piranha 5 8×8 tekerlekli zırhı araç üretimine başlayacak. Ekim 2017’de General Dynamics European Land Systems (GDELS) ve Rumen şirketleri tarafından ortaklaşa yürütülen projede 227 adet Pranha 5 8×8 tekerlekli zırhlı araç satın alınacağı açıkladı.

12 Ocak 2018 Cuma günü, Romanya Savunma Bakanlığı, 227 Piranha 5 8×8 tekerlekli zırhlı araç sözleşmesini resmen imzaladı. Ocak ayında General Dynamics European Land Systems (GDELS) tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, şirket Romen Silahlı Kuvvetlerine altı farkı aşamada 227 adet Piranha 5 8×8 tekerlekli zırhlı araç teslim edeceğini açıklandı. Toplam değeri 1 milyar doları  aşan bu zırhlı araç anlaşmasının Romanya Ordusu’nun eski zırhlı araç filosunun modernizasyon planının bir parçası olduğu belirtildi.

Piranha 5 8×8 tekerlekli zırhlı araçlar  General Dynamics European Land Systems (GDELS) – Mowag ile Romen Şirketi, Uzina Mecanica Bıcuresti (UMB) arasında stratejik iş birliği ve teknoloji transferi altında Romanya’da üretilecek.

Army Recognition’un aktardığına göre Romanya, Aralık 2006’da Piranha IIIC’yi tercih etmişti. Afganistan ve Irak’ta konuşlandırmak üzere toplam 31 araç satın aldı. Piranha 5 şimdi General Dynamics European Lans Systems (GDELS) bir kuruluşu olan İsviçre Şirketi Mowag tarafından geliştirilmekte. Piranha 5, Haziran 2010’da Paris’teki Uluslararası Savunma Fuarı olan Eurosatary’de tanıtıldı. Piranha 5 8×8, Prinha tekerlekli zırhlı araçlar sistemindeki beşinci nesildir.

Nisan 2017’de İspanya, General Dynamics European Land Systems (GDELS) 348 adet Piranha 5 8×8 tekerlekli zırhlı savaş aracı satın alma planlarını açıkladı. İkinci aşamada İspanya, İspanya Ordusu için yaklaşık 1000 araç aldı. Piranha 5 8×8 tekerlekli zırhlı savaş araç sınıfı için mayına karşı üstün balistik koruma sağlamaktadır. Piranha 5 personel açısından konsept aşamasından itibaren araç tasarımına entegre edilen tam kapsamlı modüler bir hayatta kalma sistemine sahiptir. Piranha 5 8×8 tekerlekli zırhlı araç, 12,7 mm makineli tüfek, 25 mm veya 30 mm otomatik top veya düşük geri tepmeli 105 mm silah dahil olmak üzere çok çeşitli silah sistemleri ile donatılabilir.

Piranha 5 genel olarak Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT), Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), NBC Keşif, Komuta, Kontrol ve İletişim, Bakım, Kurtarma ve Ambulans çeşitleri gibi diğer müşteriye özel çeşitler mevcut olup birden çok amaçla kullanılmaktadır.

İlgini Çelebilir!

Tayvan’dan milyar dolarlık askeri alım talebi

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND), ABD’den 100’den fazla M1A2 Abrams ana m…