Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD, F-35 teçhizatlarının sevkıyatını durdurdu

ABD, F-35 teçhizatlarının sevkıyatını durdurdu

0

Anonimlik şartıyla Reuters’a konuşan kaynaklar eğitim teçhizatı dahil olmak üzere takip eden bütün F-35 materyalinin Türkiye’ye tesliminin iptal edildiğini belirtti.

Pentagon söz konusu teslimatın durdurulduğuna dair Reuters haberini doğruladı. Savunma Departmanı sözcüsü Mike Andrews, “Türk tarafından S-400 teslimatından açık bir cayma kararı bekliyoruz, bundan ötürü Türkiye’nin F-35 harekat kabiliyetlerinin ikamesine ilişkin teslimat ve faaliyetler askıya alındı.” ifadesini kullandı.

Center for Strategic and International Studies üyesi Andrew Hunter ise, “Belli başlı Rus silah sistemleri kimin ne amaçla kullandığı önemsenmeksizin ABD’ye bir tehdit olarak algılanmaktadır. Türkiye’nin ise F-35’in yalnızca bir alıcısı değil, projenin bir partneri olmasından ötürü; uçağın tesliminin iptali ABD ve Türkiye arasında iki tarafa da tehdit arzeden büyük bir gerilime yol açar.” dedi.

Pentagon sözcüsü Charles E. Summers Jr. da Savunma Departmanı sözcüsüyle benzeşen bir açıklama yapmakla beraber, Türkiye’nin projedeki iştirakinin devamının risk altında olduğuna değindi: “Türkiye’nin S400 tedariki ABD için kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Bu sebeple, Savunma Departmanı F-35 tedarik zincirinin ihtiyatının ve esnekliğinin akamete uğramaması için gerekli adımları atmaya başladı. Türk üretimi parçalar için ikincil tedarik kaynakları da söz konusu. Türkiye’nin F-35 partnerliğine dair güncel durumdan esef duyuyoruz, bununla beraber Savunma Departmanı kritik teknolojimize yapılmış müşterek yatırımları korumak için ihtiyatlı adımlar atıyor. Bu mevzu hakkında Türkiye ile diyaloğumuz devam edecek ancak; Türk tarafı S-400 sistemini teslim almaktan vazgeçene kadar ABD Türk uçaklarının harekat kabiliyetine ilişkin teslimatları ve faaliyetleri askıya almıştır. Türkiye’nin S-400’ü temin etmesi, ülkenin programına katılımı risk altındadır.”

Türk savunma sanayii endüstrisinin F-35 Projesi’ndeki katkısı

Eskişehir 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü 11 Aralık 2014 Amerikan Savunma Bakanlığı kararıyla F135 Motoru (F-35 Lightning II uçakları için) Avrupa Bölgesi Depo Seviyesi Bakım Merkezi seçildi. Türkiye F-35 JSF Projesi kapsamında Eylül 2018’e kadar 700 milyon dolarlık faturalanan iş gerçekleştirdi. Türkiye bu tarihe kadar projeye 900 milyon dolarlık ödeme yaptı. Ayrıca TÜBİTAK-SAGE ve Roketsan F-35 Projesi ana yüklenicisi olan Lockheed Martin ile F-35 savaş uçaklarında kullanılacak SOM-J seyir füzesi projesini sürdürüyorlar.

Türk pilotların eğitimi askıya alındı

ABD Senatosu’ndaki Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı James Inhofe ABD’nin Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşlarını durdurduğunu ve teknik ekibin eğitiminin askıya alındığını açıkladı.

Savunma Sekreteri “anlaşmayı çözmeyi umuyoruz”

Amerikan Savunma Sekreteri Patrick Shanahan; ABD, Türkiye’ye F35’e ilişkin teçhizat teslimatını durdurduktan bir gün sonra S-400 alımı üzerinden gelişen anlaşmazlığı çözmeyi umduğunu söyledi.

Shanahan iki ülkenin mevcut krizi Türkiye’nin S-400 yerine Patriot sistemini tercih etmesiyle aşabileceğine dair iyimser bir tavır sergiliyor. Pentagon’da gazetecilere “Umuyorum ki bu problemi Türkiye’nin doğru teçhizatı satın alması yönünde [Patriot ve F-35’i kastediyor] çözeceğiz.” dedi. Shanahan, ifadelerine anlaşmazlığın çözülmesine müteakip F-35 teslimatlarının tüm hızıyla devam edeceğini beklediğini ifadelerine ekledi.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Mısır Ordusu Libya sınırındaki hava üssüne yeni savaş uçakları konuşlandırdı

Mısır Ordusuna ait Uthman Askeri Hava Üssünün onarım faaliyetleri tamamlandıktan sonra yen…