Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Rus Hava Kuvvetlerine 76 adet beşinci nesil Su-57 savaş uçağı

Rus Hava Kuvvetlerine 76 adet beşinci nesil Su-57 savaş uçağı

0

Rus Hava Kuvvetleri’ne  76 adet Suhoy Su-57 beşinci nesil savaş uçağı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Su-57 savaş uçaklarının 76 tanesinin Savunma Bakanlığı tarafından satın alındığını doğruladı. Bahse konu 5. nesil  savaş uçakları, 2028 yılına kadar üç havacılık alayında hizmete girecekler.

Kommersant gazetesine göre, sözleşmenin 170 milyar ruble (yaklaşık 2.4 milyar dolar) değerinde olduğu tahmin ediliyor. Komsomolsk-on-Amur havacılık tesisi için en az on yıl boyunca tam bir iş yükünü garanti ediyor.

Putin Mayıs 2019’da da yaptığı açıklamada 2028 silah programı kapsamında ilk olarak 16 adet Su-57 savaş uçağı satın alınmasını öngörüldüğü ifade etmişti. Rus Savunma Bakanı Sergey Şorgu’nun, üreticilerin hem uçak hem de ekipman için fiyatları % 20 düşürdüğünü ve bu durumun da Su-57 savaş uçaklarından daha fazlasını satın alma fırsatını sağladığını bildirdiğini ifade eden Putin; “Aynı dönemde fiyatlarda bir artış olmadan 76 adet Su-57 savaş uçağı satın almayı kabul ettik.” demişti.

Üç Havacılık Alayı 5. Nesil Havacılık Sistemlerine Sahip Olacak

Rus lider, Rus savunma endüstrisinin geçtiğimiz 40 yıl boyunca bu ölçekte ve yeni platformlar açısından böyle bir şey yapmadığının altını çizdi. Güncellenen planların yerine getirilmesi umudunu dile getiren Putin endüstrinin önümüzdeki on yıl için Rus Hava Kuvvetlerinin savaş yeteneklerini geliştirecek modern havacılık ekipmanı geliştirmeye odaklandığını hatırlattı. Rus lider, “Çok Amaçlı Su-35S ve Su-57 avcı uçakları son test aşamasındadır.” Diyerek, savaş özelliklerinin dünyanın en iyisi olduğunu vurguladı. 2028’de, Hava Kuvvetleri’nin üç havacılık alayını beşinci nesil havacılık sistemleri ile tamamen yeniden yapılandırmanın hayati önem taşıdığını söyledi.

SU-35S

Rus Hava Kuvvetleri’nde Modernizasyon Devam Edecek

Vladimir Putin, 28 Temmuz 2020’de, ordunun Sochi’de düzenlenen askeri havacılığın geliştirilmesi konulu bir toplantıda büyük miktarlarda yeni uçak almaya hazır olduğunu tekrar ifade etti. 2013-2018 yılları arasında birliklerin binden fazla yeni ve modern uçak ve helikopter aldığını belirtti. Bunun sonucu olarak, havacılık kuvvetleri uçak filosunun yüzde 65’i modernize edildi.

Putin 28 Temmuz’da Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin kullanımında olan Mi-28N’nin daha gelişmiş bir versiyonu olan 100 adet Mi-28NM savaş helikopterinin 2028 yılına kadar orduya teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu sözleşme ve 114 adet Ka-52 savaş helikopteri için bir anlaşmanın paralel imzalanması, Rusian Helicopters şirketine ait iki kurum; Rostvertol (Rostov) ve Progress (Arseniev) için mevcut devlet silahlanma programı kapsamında ana iş yükü sağlayacak. Havacılık endüstrisindeki bir Kommersant kaynağına göre, bu anlaşmaların toplam maliyetinin 180-190 milyar ruble olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Olarak

Rusya yükseltilmiş beşinci nesil Su-57 savaş uçağının testlerine 2022’de başlayacak

Rusya 5. nesil savaş uçağı Su-57’yi insansız olarak uçurduğunu iddia etti

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinin ikinci F-35Adir filosu “Güneyin Aslanları” hazır

İsrail Hava Kuvvetleri bünyesindeki ikinci F-35Adir filosu operasyonel kapasiteye getirild…