Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya 5. nesil savaş uçağı Su-57’yi insansız olarak uçurduğunu iddia etti

Rusya 5. nesil savaş uçağı Su-57’yi insansız olarak uçurduğunu iddia etti

0
Su-57

Rus devlet medyası Su-57 savaş uçağının insansız uçuş testinden geçtiğini iddia etti. Rus medyasına yer alan haberde ismi beli olmayan bir devlet yetkilisi Rus devlet medyasında verdiği röportajda Sukhoi Su-57’nin insansız olarak test edildiğini aktardı.

Rus devlet medyasının bir kolu olan RIA Novosti’ye göre Su-57, Rusya’da açıklanmayan bir yerde insansız olarak uçuruldu. Novosti, savaş uçağının bir pilot ile beraber uçtuğunu fakat   pilotun savaş uçağına hiçbir şekilde müdahalesinin olmadığını sadece savaş uçağının sistemlerini izlediğini iddia etti.

Novisti, otonom görevler için modifiye edilmiş Su-57’nin çift koltuklu versiyonun kullanıldığı ve bu şekilde pilotun uçağa hiçbir şekilde müdahalesinin olmadığını iddia etti. İnsansız sistemlerde rakiplerinin çok gerisinde olan Rusya Havacılık Endüstrisi Moskava’nın talepleri üzerine hızlı bir adım atarak rakiplerini yakalamak istiyor.2019 yılında Rus Savunma Bakanlığı, Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen Okhotnik (Avcı) ağır insansız hava aracının ilk uçuşunu yaptığını duyurmuştu.

Ocak 2019’da ortaya çıkan ve Okhotnik-B prototipi

SU-57 Savaş Uçağının Gelişimi

Rusya Federasyonu, 2000’li yılların başlarında yeni nesil bir savaş uçağının geliştirilmesini savunma sanayi stratejisinin önemli parçalarından birisi haline getirdi. 1990’lı yıllarda Mig uçaklarının üreticisi olan Rus havacılık şirketi Mikoyan’ın yeni nesil savaş uçağı programı ekonomik sıkıntılar nedeniyle 9 yıl sarkmış ve sonunda Kremlin yönetimi 1991’de Mikoyan şirketine verdiği Mig-1.44 yeni nesil savaş uçağı projesini 2000 yılında çöpe atmıştı.

2002 yılında duyurulan yeni savaş uçağı projesi PAK FA kapsamında Sukhoi havacılık şirketi görevlendirildi.

2007 yılında Rusya ve Hindistan, Su-57’lerin modifiye edilmiş türlerini birlikte geliştirmek üzere anlaşmaya vardılar. 2010’da Hindistan 214 adet tek koltuklu Su-57 alımı taahhüdü verse de önce bu taahhüdünü 2012 yılında 144 adet uçağa düşürdü, ardından da 2018’de müşterek programdan çekildiğini açıkladı.

Hindistan’ın Su-57 programından çekilmesinin gerekçesi olarak uçağın radara gözükmeme özelliklerinin istenen düzeyde olmaması gösterildi. Sukhoi ise üretim ve geliştirme çalışmalarına devam ederek Rus hava kuvvetlerinin siparişlerini karşılamaya devam etti.

Rusya’nın PAK-FA Programı kapsamında geliştirmiş olduğu Su-57 savaş uçağı ise 2010 yılında ilk uçuşunu yapmış, 14 adet prototip üretimi yapılmıştı, ABD’nin F-22 ve F-35 savaş uçaklarına karşı kullanılması hedeflenen 5. Nesil savaş uçağıdır. Rusya Savunma Bakanlığının 25/03/2020 yılında yaptığı açıklamada Rus Hava Kuvvetleri pilotlarının Su-57 savaş uçağını kullandıklarını söylemişti.

 “Hayalet savaş uçağı Su-57”

Her türlü hava, kara ve deniz hedeflerini imha yeteneğine sahip beşinci nesil avcı uçağı Su-57 ilk olarak 2010’da havalandı. Yüksek manevra kabiliyetinin süpersonik uçuş gerçekleştirme kabiliyetiyle kombinasyonunun yanı sıra Su-57, modern kabin ekipmanı ve düşük görünürlük özelliği ile dikkat çekiyor.

Üretim zinciri daha şimdiden yılda 30 adet Su-57 üretme yeteneğine sahip olduğu ve eğer sipariş alınırsa yılda 60 adet uçak üretilebileceği iddia ediliyor. Su-57’nin maliyetinin ise F-35’in maliyetinden iki kat düşük olduğu iddia ediliyor.

Teknik Özellikler:

Mürettebat: 1-2

Maksimum hız: 2600 km/h

Kalkış hızı: 330 m/s

Maksimum uçuş mesafesi: 5500 km

Havada kalış süresi: 5.8 saat

Servis tavanı: 20 km

Maksimum kalkış ağırlığı: 35480 kg

Maksimum yük: 10000 kg

Özellikler:

  • Sanal asistan pilot sistemi
  • Kısa pistlerden kalkış ve iniş
  • Süper manevra kabiliyeti
  • Yüksek hassasiyetle hava ve yer hedeflerine vurma yeteneği

Türkiye’nin gündemine de bir ara giren Su-57 savaş uçağı Cumhurbaşkanın Rusya’yı diplomatik ziyareti sırasında Putin daveti üzerine Maks-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı’nın açılışını birlikte yapmışlardı. İki lider daha sonra SU-57 tipi Rus savaş uçağında da incelemelerde bulunmuşlardı.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, beşinci nesil Rus Su-57 savaş uçağını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlatmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘biz bundan mı alacağız?’ sorusuna Putin, ‘alabilirsiniz’ diye cevap vermişti. Bu sohbet gülüşmelere neden olmuştu.

Başkan Erdoğan Moskova'da! SU-57 savaş uçağını inelerken

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hint ordusu 2020’nin ilk yarısında Keşmir’de 229 kişiyi öldürdü

Bir insan hakları grubu, 2020 yılında Hindistan’ın kontrolünde olan tartışmalı bölge…