Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Rus insansız hava aracı Okhotnik ilk uçuşunu yaptı

Rus insansız hava aracı Okhotnik ilk uçuşunu yaptı

0

Rus Savunma Bakanlığı, Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen Okhotnik (Avcı) ağır insansız hava aracının ilk uçuşunu yaptığını duyurdu.

Uçuş, test programı kapsamında Moskova saatine göre 12.20’de başladı ve yaklaşık yirmi dakika sürdü. Yer operatörü tarafından kumanda edilen uçak 600 metre irtifada hava üssü üzerinde çemberler çizdi ve başarıyla indi.

Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen Okhotnik ağır insansız hava aracına dair teknik ve fiziki bilgiler henüz tasarım bürosu veya resmi makamlar tarafından açıklanmadı. Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre Okhotnik İHA düşük radar izine ve 20 ton kalkış ağırlığına sahip. Okhotnik kompozit malzemeyle inşa edildi ve üzerinde RAM boyası [“radar absorving coat” olarak belirtilmiş] var. TASS ajansına göre uçak en gelişmiş keşif teçhizatına sahip.

OKB’de devam etmekte olan Okhotnik ağır insansız hava aracı projesine 2014 yılında Rusya Hava Kuvvetleri eski komutanı Vladimir Mikhailov’un, şimdiki görevi Askeri Uçak Programları Direktörü (UAC), girişimiyle başlanıldı ve Mikhailov o dönem “Echo of Moscow” radyosuna yaptığı açıklamada “Bu makine çok umut verici, 2015 yılına kadar bir araştırma çalışması var, daha sonra deneysel tasarım çalışmalarına geçiş olacak,” demişti.

Okhotnik ağır insansız hava aracında araştırmaların amacı yüksek hıza sahip ve otonom bir insansız keşif ve saldırı sistemi yaratmak. Rus kurumlar tarafından geliştirilen bu platform insansız hava araçlarının “altıncı nesli” olarak tanımlandı. Ağır insansız hava aracı “Hunter-B”de muhtemel olarak ağır avcı T-50 (PAK FA) teknolojilerinin kullanılması planlandığı tahmin edilmektedir.

Kaynak: TASS

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsmail Demir, HİSAR-A hava savunma sistemlerinin neden HİSAR-O’ya dönüştürüldüğünü açıkladı

 İsmail Demir, HİSAR-A hava savunma sistemlerinin neden HİSAR-O’ya dönüştürüldüğüne …