Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Kazakistan ve İsrail ortak İHA üretim anlaşması imzaladı

Kazakistan ve İsrail ortak İHA üretim anlaşması imzaladı

0

AzeriDefence’in aktardığına göre Kazakistan Havacılık Endüstrisi (KAI) ve İsrailli Elbit Systems, insansız hava araçlarının (İHA) ortak üretimi için uzun vadeli bir sözleşme ve münhasır hakları devretme lisans anlaşması imzaladı.

Anlaşma Ulusal Mühendislik Şirketi olan “Kazakhstan Engineering” tarafından bildirildi. Anlaşmaya göre, taraflar İHA’ların ortak üretim ve bakımını yapacaklar.

Kazakhstan Engineering Yönetim Kurulu Başkanı Kuanish Bishimov, “Bu proje yalnızca İHA üretimini gerçekleştirmemize izin vermeyecek, aynı zamanda diğer ülkelerdeki İHA’lara olan bağımlılığımızı azaltacaktır,” dedi.

Kazakistan askeri sanayi kompleksinin Mayıs 2018’de Astana’da düzenlenen KADEX-2018 fuarında verdiği bilgilere göre Nursultan Nazarbayev, İHA üretimi konusunda Türkiye’den TUSAŞ, Çin’den AVIC ve İsrail’den Elbit Systems ile görüşmelerde bulundu. Son zamanlarda Elbit Systems ve TUSAŞ’a odaklandı.

Moskova’daki Rusya-2019 fuarında AzeriDefence çalışanıyla yapılan röportajda, Kazakhstan Engineering temsilcisi TUSAŞ ile yapılan görüşmelerde bazı farklılıklar olduğunu söyledi.

Muhtemelen, yeni anlaşmaya göre Kazakistan İHA’ları Elbit Systems ile birlikte kullanmaya başlayacak. Elbit Systems tarafından üretilen Skylark mini-İHA’lar halihazırda Kazakistan Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

İsrail ve Kazakistan Daha Öncesinde de Ortak İHA Üretimi Görüşmeleri Yapmıştı

2016 yılında Kazakistan Savunma Bakanı İmangali Tasmagambetov’un, İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında ortak İHA üretimi konusunda anlaşma imzalanmıştı. Görüşmenin ayrıntıları:

”İsrailli mevkidaşı Avigdor Lieberman ile bir araya gelen Kazakistan Savunma Bakanı İmangali Tasmagambetov, askeri alanda işbirliğini geliştirmenin yeni alanlarını ele aldı. Öncelikle askeri teknoloji alanında işbirliğinde anlaşmaya varan taraflar Kazakistan’da ortaklaşa insansız hava aracı üretimi konusunda uzlaştı. Astana’da Havacılık Teknik Merkezi’nde hayata geçirilecek proje ile İHA’ların montaj üretimi ve bakımı  başta olmak üzere  bu araçları kullanacak personelin İsrail’de eğitim alması hedefleniyor.

Kazakistan heyeti temasları sırasında askeri teçhizat üretici şirketlerinden Elbit Systems ve Rafael’de incelemelerde bulundu.”

Kazakistan Çin’den Wing Loong I de Almıştı

Kazakistan 2016 yılında iki adet Wing Loong İHA satın aldı. Daha sonra bildirildiği üzere ihtiyaçlar doğrultusunda ülkenin Hava Savunma Kuvvetleri envanterine iki adet daha alındı ve KADEX 2016’da ilk kez halka gösterildi.

Wing Loong, uluslararası pazar taleplerine yanıt olarak Chengdu Uçak Tasarım Enstitüsü (CADI) ve AVIC tarafından çok amaçlı bir İHA olarak geliştirilmiştir.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Çek Ordusu, İsrail’den hava savunma sistemi tedarik edecek

Çek Savunma Bakanlığı, ordusunu İsrail’in geliştirdiği hava savunma sistemleri ile d…