Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Rus Ordusu 2019’da kırktan fazla ateş destek vasıtası alacak

Rus Ordusu 2019’da kırktan fazla ateş destek vasıtası alacak

0

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Rus Kara Kuvvetleri 2019 yılı içinde tam otomatik atış kontrol sistemlerine sahip Tornado-S, ve Tornado-G’nin yanı sıra 2S19M2 Mstan-SM’nin de dahil olduğu kırktan fazla modern çok namlulu roketatar ve kundağı motorlu obüs (KMO) alacağını duyurdu.

İlk Tornado-S çok namlulu roketatar (ÇNRA) sistemi Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi’nde göreve başladı. Güçlü Rus Tornado-S’lerin tamamen otomatik olup, bağımsız olan füzeler tehdit içeren füzeleri hedef alıp anında yok edebilmektedir. 300mm Tornado-S’lerin yanı sıra Tornado-G’lerde bulunmaktadır.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı Tornado-S’lerin Astrakhan Bölgesindeki Zemansk’da bulunan 439. Topçu tugayına teslim edildiğini söyledi.

ArmyRecognition’a göre Tornado-S’ler dünyadaki en uzun menzile ve en güçlü ÇNRA’lardır. Her araçta salvo ve solo atışlar şeklinde füzeleri ateşleyebilen 12 adet fırlatıcı bulunmaktadır. Füzelerin menzili 120 km olup 200 km’ye kadar çıkabileceğinden söz edilmektedir. Tornado-S’lerin tehditlere karşı birkaç saniye içinde hedeflere kitlenip ateş edebilir pozisyona gelebileceği söylenmektedir.

Hedefin niteliğine göre füze başlıklarını değiştirmek için mühimmat aralığı geniş tutulmuştur. Güdümsüz füzelerin yanı sıra Tornado-S’ler akıllı mühimmatları da ateşleyebilmektedir. Hedefteki tehditleri seçerek aynı anda sekiz atış yapabilmektedir.

Smerdch Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) üzerine inşa edilen yeni Tornado-S ÇNRA, GLONASS  uydu navigasyon cihazları, otomatik hedefleme ve yangın söndürme sistemleri (ASUNO) ile donatılmıştır. Sistem keşif araçlarından ve İnsansız Hava Araçlarından (İHA) gelen bilgileri otomatik olarak sisteme girebildiği için verilerin manuel olarak sisteme girilmesi gerekmemektedir.

Tornado-S’ler düşmanın tüm taktik derinliğindeki hedeflerini yok edebildiği için topçu birliklerinin operasyon kabiliyetlerini artırabilecek durumda. Teslimatların 2019 yılı içinde başlanacak olması ordunun elini güçlendirecektir.

Tornado’lar kurulumları kolay olduğundan dolayı hızlıca pozisyon ve mevzi değiştirebilmektedir. Bu durum ordunun harekat kabiliyetini artırmakta ve operasyon neticesini güçlendirmektedir.

Tornado-G, BM-21 Grad ÇNRA’nın modernize edilmiş bir versiyonudur. Modernizasyon, atış verimliliğini, daha güçlü mühimmatı ve otomatik güdüm, hedefleme ve navigasyon ekipmanlarının kabiliyetini arttırmıştır.

2S19M2 Msta-SM, 1989 yılında Sovyet Ordusu hizmetine giren Msta-S’in KMO’nun bir versiyonudur. Msta-SM, dakikada yaklaşık sekiz atış yapma yeteneğine sahip 2A65 152 mm’lik bir topa sahiptir.

İlgini Çelebilir!

Rusya’nın yeni insansız hava aracı Altius-U ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Rusya Savunma Bakanlığı (MoD), 20 Ağustos’ta Altius-U insansız hava aracının (UAV) i…