Anasayfa Haberler Rus Ordusu paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek

Rus Ordusu paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek

0

Rus Kara Kuvvetleri, paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek

Rus Kara Kuvvetleri, paletli Pantsir Hava Savunma Sistemleri (HHS) alıyor. Military Review internet sitesinde yer verilen habere göre, Rus Kara Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda, kısa menzilli S-300V veya yükseltilmiş S-300V4 füze fırlatıcılarına sahip, aynı zamanda Pantsir Hava Savunma Sistemi benzeri ancak Pantsir Hava Savunma Sisteminden farklı olarak paletli olması istenen bir hava savunma sistemi platformu edinecek. Bu yeni platformun Pantsir’in Kuzey kutbu iklim şartları için geliştirilmiş Pantsir-SA versiyonu benzeri olacağı ve platform silah sistemlerinin hareket halindeyken dahi saldırı yapabileceği belirtilmektedir. 

Pantsir-SA Arktik hava savunma sistemi

Pantsir-SA Arktik hava savunma sistemi, Rusya Federasyonunun, Kuzey Kutbu operasyonları için optimize edilmiş Vityaz DT-30 serisi arazi tipi paletli taşıyıcılara (ATTC) entegre, Pantsyr-S1 ve Almaz-Antey tarafından geliştirilen Tor-M2 hava savunma sistemlerinin arktik versiyonudur. Vityaz DT-30 amfibik özelliklere sahip bir askeri araçtır. Yaklaşık 30 tonluk bir yük taşıma kapasitesine sahiptir, ayrıca kum, buz ve kar  dahil olmak üzere engebeli arazide hareket ederken yüksek derecede artikülasyon sağlamak için mafsallı bir eklem ile birleştirilen iki bölümden oluşmaktadır. Aracın geniş paletleri, geleneksel paletli ve tekerlekli platformlar tarafından geçilemeyen araziden geçmesine izin veren bir tasarıma sahiptir. Bu tasarım yapısı araca düşük bir zemin basıncı sağlar. Aracın ön bölümünde mürettebat bölmesi ve güç paketi bulunurken, arka bölüm ise yükü taşımak için kullanılmaktadır. Aracın arka üst kısmına Pantsir-S1 veya Tor-M2 Hava Savunma Sistemleri entegre edilmektedir.

Pantsir-SA Arktik hava savunma füzesi sistemi

Pantsir-S1 ve Tor-M2

Pantsir-S1 hava savunma sistemi, normalde 12 füze fırlatma tüpüne (her iki tarafta altı tane) ve iki adet 30 mm 2A38M topa sahiptir. Bu toplar, seyir füzeleri gibi yakın hedeflerine angaje olmasına imkan verirken, ayrıca 4.000 m menzile kadar yer hedeflerine saldırı yapmak gibi ikincil bir yetenek sağlamaktadır.

Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemi

Tor-M2 sistemi şu anda Rus Ordusunda faaliyet gösteren temel kısa menzilli hava savunma füze kompleksidir. Tümen seviyesinde hava ve füze savunma sağlamak için tasarlanmıştır. Sistem, kara birliklerini anti-radyasyon ve seyir füzelerinden, uzaktan kumandalı insansız hava araçlarından, süzülme bombalarından, uçaklardan ve helikopterlerden koruyabilme yeteneklerine sahiptir. Sistem, 16 füzesi ile 40’ın üzerinde hava hedefini tespit edebilmekte ve 12 km’ye kadar menzil ve 10 km’ye kadar irtifalarda aynı anda 4 hedefe kadar takip ve angaje olabilmektedir. 1980’lerin sonunda tanıtılan Tor füze sisteminin bir modifikasyonu ve yükseltmesi olan Tor-M2DT, Almaz-Antey firmasının bir yan kuruluşu olan Izhevsk Electromechanical Plant tarafından geliştirilmiştir. Tor-M2 sisteminin Kapustin Yar test sahasında, yapılan atış testlerinde sistemin %100 hedef kilitlenme ve %30 dan fazla imha oranına sahip olduğunu doğrulanmıştır.

Tor-M2 Hava Savunma Sistemi

İlgili Olarak

Rusya, Pantsir-S1’in “drone savar” yeteneklerini güçlendiriyor

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya Hava Kuvvetleri ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanya Hava Kuvvetleri, arama ve kurtarma (SAR) ve muharebe arama kurtarma (CSAR) görev y…