Anasayfa Haberler Birleşik Krallık Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HEİK) uçağı alımında kısıntıya gidiyor

Birleşik Krallık Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HEİK) uçağı alımında kısıntıya gidiyor

0
HEİK

Birleşik Krallık, tamamlanan beş adet HEİK uçağı alımı ihalesinde kısıntıya gidiyor.

Birleşik Krallık Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağı alımını azaltacağını açıkladı. Uzmanlar, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) E-7 Wedgetail AEW Mk1 uçağı alımında kesintiye gitmesini “Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri için korkunç bir alamet” olarak değerlendiriyor. Alım kısıtlaması, “uçağın kritik rolünün görmezden gelindiği” şeklinde yorumlanıyor.

İnsan Güvenlik Merkezi, Birleşik Krallık’nin Wedgetail Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW & C) uçaklarının planlanan filosunu beşten üçe düşürme yönündeki açık kararıyla kuruluşun alarma geçtiğini belirtti. İnsani Güvenlik Merkezi Kıdemli Üyesi ve Savunma Takım Lideri Dr. Rowan Allport, konu ile ilgili bir demeç verdi:

“İngiliz anakarasına yönelik birincil konvansiyonel savaş zamanı tehditlerinden Rus uçakları düzenli olarak Birleşik Krallık ve NATO hava sahalarını yoklarken, yerde konuşlu radar kullanarak, özellikle kötü hava şartlarında tespit edilmesi zor olan alçaktan uçan seyir füzeleri gibi tehditler mevcut. Birleşik Krallık kuvvetlerinin karşı karşıya olduğu ortam her zamankinden daha zor. E-7 Wedgetail uçağının, zaten yetersiz olan kuvvet düşünüldüğünde, planlanan beş adetlik satın alınmasının düşürülmesi kararını haklı çıkarmak çok zor.

Bu platformların modern uzun menzilli hava savunma füzelerine ve avcı uçaklarına karşı savunmasız olduğuna dair argümanlar doğrudur. Ancak şu anda yalnızca iki seçenek mevcuttur. Bunlardan ilki, geleneksel havadan erken uyarı ve kontrol uçağından oluşan yeterli bir filo kurmaktır. Diğeri ise “henüz dünyanın herhangi bir yerinde hizmette olmayan türden” güçlü bir mürettebatsız sisteme sahip olana kadar ortaya çıkacak önemli bir yetenek boşluğunu kabul etmektir.

Ayrıca önerilen kesintiler Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri için mevcut Entegre Güvenlik, Savunma, Kalkınma ve Dış Politika  hakkında gelecek için korkunç işaretler oluşturdu. Kuzey Denizi üzerinde yeterli radar kapsama alanı bile sağlayamazsak, Küresel Britanya’ya giden yoldan söz edemeyiz.”

E-7 Wedgetail AEW Mk1
Bu kısıntı, Birleşik Krallık’ın NATO taahhütlerini yerine getirebilme kapasitesini sorgulatabilir

Buna ek olarak Kıdemli Üye Simon Schofield ise, “E-7 Wedgetails sayısını azaltma kararı, Birleşik Krallık’ın NATO taahhütlerini yerine getirip getiremeyeceği konusunda ciddi soruları gündeme getiriyor. Önerilen kesinti, bu tür uçakların durumsal farkındalık yaratma ve barış zamanında ve daha az yoğun çatışmalar sırasında hava varlığı koordinasyonu sağlamadaki kritik rolünü de görmezden geliyor. Diğer yandan bu uçağın kabiliyetlerinin yaratacağı faydalar, Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı devam eden çabaları da kapsıyor. Savunma Bakanlığı’nın bu kararı yeniden değerlendirmesi hayati önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

İngiliz medyası bu satın alım kararının aşağı yönlü revize edilmesinden oldukça rahatsız. The Times editörü Lucy Fisher ise Twitter üzerinden bu karara tepki gösterdi:

“Birleşik Krallık, erken uyarı radar jetleri siparişinde kısıntıya hazırlanıyor. Tasarruf etmek için rekabet olmaksızın kararı verilen tartışmalı bir ihale yeniden şekilleniyor. Yetkililer, paranın karşılığını daha iyi alabilmek için Boeing ile yaz boyunca 2,1 milyar Sterlin tutarındaki program hakkında görüşmelere yeniden başladı.

İlgili Olarak

Japonya havadan erken ihbar ve kontrol uçaklarını yükseltecek

Savunma Sanayii Takipçisi, Avrupa Birliği & NATO Güvenlik Politikaları Araştırmacısı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya’nın Halcon Projesi’ne Eurofighter Typhoon savaş uçağı teklifi

Eurofighter GmbH şirketi, İspanya’nın Halcon Projesi için 20 adet daha Typhoon savaş…