Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Rus Ordusuna Okhotnik SİHA’nın seri üretim teslimatlarına 2024’te başlanacak

Rus Ordusuna Okhotnik SİHA’nın seri üretim teslimatlarına 2024’te başlanacak

0

Rusya Silahlı Kuvvetlerine 2024’te yeni ağır insansız hava aracının toplu teslimatına başlanacak

United Aircraft Corporation (UAC) Başkanı Yuri Slyusar tarafından Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e seri üretim teslimatların 2024’te başlanacağının bildirildiği ifade edilmektedir. Rus birliklerine en son geliştirilen Okhotnik (Avcı) stealth ağır insansız hava aracının seri üretim teslimatları 2024’te başlayacak.

Slyusar, “Savunma Bakanlığı’ndan deneysel tasarımı hızlandırmak ve 2024’ten itibaren teslimatlara başlamak için programı maksimum şekilde ayarlayın talimatını aldık. Bu nedenle meslektaşlarımızla bu konuda aktif olarak çalışıyoruz ” ifadelerinde bulundu.

Okhotnik ağır insansız hava aracı projesine 2014 yılında Rusya Hava Kuvvetleri eski komutanı Vladimir Mikhailov’un, şimdiki görevi Askeri Uçak Programları Direktörü (UAC), girişimiyle başlanılmıştı ve Mikhailov o dönem “Echo of Moscow” radyosuna yaptığı açıklamada “Bu makine çok umut verici, 2015 yılına kadar bir araştırma çalışması var, daha sonra deneysel tasarım çalışmalarına geçiş olacak,” demişti.

Okhotnik ağır insansız hava aracında araştırmaların amacı yüksek hıza sahip ve otonom bir insansız keşif ve saldırı sistemi yaratmak. Rus kurumlar tarafından geliştirilen bu platform insansız hava araçlarının “altıncı nesli” olarak tanımlanmıştı.

Çok Amaçlı Bir Platform

Geçtiğimiz aylarda çıkan açıklamalarda ise Okhotnik’in toplu teslimatının 2025’te başlayacağı öngörülmüştü. İlk uçuşunu 3 Ağustos 2019’da yaptığını fakat İHA’nın seri üretime geçebilmesi için çok sayıda denemeden geçmesi gerektiği vurgulanmıştı. Aynı zamanda potansiyel hava silahları ve yerleşik havadan keşif sistemleri gibi İHA’nın işlevlerinin sürekli olarak genişletilmesini mümkün kılacak ekipmanların kurulması için Okhotnik’in çok amaçlı bir platform görevi üstleneceğinin altı çizilmişti.

Maksimum kalkış ağırlığı 20 ton olan Okhotnik bu güne kadar yapılmış olan en ağır İHA olma özelliği taşıyor. Uzmanlar Okhotnik’in 5. nesil Su-57 savaş uçaklarıyla birlikte koordineli bir şekilde çalışacağını tahmin ediyor.  Okhotnik’lerin karşı taraf hava savunma sistemlerini yanıltıp savaş uçaklarına daha güvenli ve başarılı bir şekilde operasyon imkanı sunması bekleniyor.

Türkçe karşılığı olarak Avcı anlamına gelen Okhotnik kendisini radarlara neredeyse görünmez kılan özel malzemeler ve kaplamalar kullanılarak tasarlanmış. Üzerine yerleştirilecek olan çeşitli hava silahları ve görünmezlik özelliğiyle Avcı ismini hak edecek gibi gözüküyor.

Ocak 2019’da ortaya çıkan ve Okhotnik-B prototipi

İlgili Olarak:

Ağır Keşif ve Saldırı İHA’sı Okhotnik’in toplu teslimatı 2025’te başlayacak

Rus insansız hava aracı Okhotnik ilk uçuşunu yaptı

 

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Yerli GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor…