Anasayfa Haberler Rus Su-57 savaş uçağına yeni NATO Kod Adı: “FELON”

Rus Su-57 savaş uçağına yeni NATO Kod Adı: “FELON”

0

Rusya’nın 5. nesil “stealth” savaş uçağı Sukhoi Su-57’ye NATO kod adı verildi : “FELON”

Scramble Magazine’de yer alan habere göre, geliştirilmesi sürecinde geçici olarak “Frazor” adı verilen Su-57’nin kod adı daha sonra değiştirildi. NATO’nun Su-57’ye “suçlu-cani-zalim” anlamına gelen “Felon” kod adını verdiği ifade edildi.

NATO Raporlama isimleri, Rus uçak tiplerini bildirmek için kullanışlı ve tanınabilir İngilizce bir dil sağlıyor. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeleri tarafından ortak bir dil olarak, Rus silah sistemi olan gemilere, kara taşıtlarına ve uçaklara kod veya rapor adı verilmektedir. Bu kod adları veya raporlama adları müttefik üyeler tarafından telsiz iletişiminde kullanılmasının yanı sıra meraklılarını da içeren batılılar arasında ortak kullanımdadır.

Uçaklar için rapor isimleri ASIC (Air and Space Interoperability Council – üye ülkeler Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, ABD ve İngiltere) ülkeleri tarafından oluşturulmaktadır. Tüm raporlama isimleri sonunda tek bir listede NATO’ya iletiliyor.

NATO’nun raporlama adlarına yönelik bir sistemi var. Raporlama adının ilk harfi, askeri fonetik alfabesinde açıklandığı gibi “F” veya “FOXTROT” ise, bu, uçağı bir ‘savaşçı’ (fighter) olarak tanımlar. Örnek vermek gerekirse MiG-25 FOXBAT, Su-27 FLANKER ve MiG-29 “FULCRUM” baş harfi ‘F’ olarak belirtilerek sınıfı vurgulanmaktadır. Orijinal uçak platformunun önemli ölçüde farklı bir türünü belirtmek için genellikle NATO rapor adlarına ekler eklenir. Örneğin, Su-27’nin tamamen güncellenmiş bir sürümü olan Su-35 savaş uçağına “FLANKER-E” denir. Rus stratejik bombardıman uçağı Tupolev Tu-95 için ise NATO’da “BEAR-FOXTROT” veya “BEAR-F” kullanımı mevcuttur.

Ruslar geçtiğimiz süreçte Sukhoi Su-57’yi en çok “Pahk-FAH” kod adını kullanarak tanımladılar. Ayrıca uçağa “Sue-fifty-seven” (Su elli yedi) adını verdiler. “Su” kısaltması uçak adındaki “Sukhoi”dan gelmektedir.

İlgini Çelebilir!

Yeni Zelanda’ya 5 adet C-130J nakliye uçağı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …