Anasayfa Haberler Genel Haberler Son teknoloji ürünü İsrail füzesi Rusların eline mi geçti

Son teknoloji ürünü İsrail füzesi Rusların eline mi geçti

0

İsrail’in karadan havaya füze savunma sisteminin bir parçası olan “Davut’un Sapanı” (David’s Sling) füzesi Rus Ordusu tarafından ele geçirildi.

İsrail hava savunma bataryası tarafından ateşlenen füze hedefle buluşamayıp Suriye topraklarına indikten sonra Rus Ordusu tarafından ele geçirildi. Israel National News‘in akatardığına göre, Rus ve Çin medyasına yansıyan bilgilerde, gelişmiş bir İsrail füzesi Rus Ordusu tarafından ele geçirildi ve üzerine çalışma yapılması için Rusya’ya gönderildi. Raporlara göre, “David’s Sling” tipi bir karadan havaya füzenin, İsrail’in geçen Temmuz’da İsrail topraklarına ateşlenen iki Suriye füzesini engellemek için fırlattığı, Suriye topraklarına indikten sonra Rus askeri kuvvetleri tarafından bulunduğu iddia ediliyor.

Davut’un Sapanı (David’s Sling) Hava Savunma Füze Sistemi

İsrail ve ABD tarafından geliştirilen David’s Sling Füze Sistemi, balistik anti-füze yeteneklerine sahip İsrail’in füze savunma sisteminin bir parçası. Sistemin adı İncil / Eski Ahit’de geçen Davud ile Calut Devinin düellosuna dayanıyor.

David’s Sling, 300 kilometre menzile sahip füzelere karşı geliştirildi. İsrail’in çok kademeli füze savunma sisteminin en alt katmanında, kısa menzilli füze ve roketler ile küçük insansız hava araçlarını önlemek amacıyla tasarlanan Iron Dome bulunuyor. Üst katmanda ise uzun menzilli balistik füzeler için geliştirilen Arrow 2 ve Arrow 3 sistemleri yer alıyor.

İsrail’in hava savunma füze savunma sistemi David’s Sling, tamamlanmasının ardından Hatzor Hava Üssü’nde düzenlenen bir törenle 2 Nisan 2017’de faaliyete geçti. Sistem böylece Suriye’nin envanterinde yer alan Khaibar-1 302 mm roketlerini ve Hizbullah’ın kullandığı İran üretimi Fatih-110 ve Scud-B füzelerine karşı koruma sağlayacak şekilde üretildi.

“Davut’un Sapanı” (David’s Sling) Füze Lançeri

 S: INN / C4 Defence / Kokpitaero

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…