Anasayfa Haberler Genel Haberler Rus Wagner paralı askerleri Libya’da yeniden görüntülendi

Rus Wagner paralı askerleri Libya’da yeniden görüntülendi

0

Libya’da uzun bir süredir darbeci Halife Hafter saflarında faaliyet gösteren Rus Wagner paralı askerleri Sirte’nin güneyinde yer alan Sawknah kentinde görüntülendi.  

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Libya’da darbeci Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LNA) ve Hafter destekçisi ülkelere ve bu ülkeler tarafından finans edilen paralı askerlerle olan mücadelesini sürdürüyor.

Libya’daki Rus Wagner mensubu paralı askerler (Fotoğraf Kaynağı: Bilinmiyor)

Bu kapsamda her geçen gün kaybetmeye bir adım daha yakınlaşan Hafter’e hizmet eden Rus Wagner paralı askerleri geri çekilmeye devam ediyor. Daha öncesinde açık bir şekilde başkent Trablus, Beni Velid, Tarhuna gibi kritik noktalarda görüntü veren paralı askerler bu sefer de Sirte’nin güneyinde yer alan Sawknah kentinde görüntülendi.

PMC Wagner’in Bingazi’de darbeci Halife Hafter’e bağlı güçleri eğittiği belirtilirken yine aynı şekilde Libya’nın çeşitli yerlerindeki çatışmalarda aktif biçimde yer alırken günümüzde bu durum bir nebze daha daha az gerçekleşiyor.

Wagner, Rusya’nın Akdeniz’deki zengin doğal gaz ve petrolden pay almak istemesiyle Libya’da faaliyet göstermesi aynı amaca hizmet ediyor. Bu nedenle Kremlin Hükümeti tarafından finanse edilen Wagner Group bünyesinde birçok eski Rus tipi araç ve silah sistemi bulunduruyor.

Ruslar Wagner’i Libya’da tutarak bölgedeki istikrar ve sivil halkın güvenliğini tehdit ediyor.

Yaklaşık 3 hafta önce Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Halkla İlişkiler birimi Başkanı Nicole Kirschmann yaptığı açıklamada, Libya’da darbeci Halife Hafter saflarında savaşan 2000 Rus Wagner Group paralı askeri olduğunu açıkladı.

Amerika ve birçok ülke bölgede NATO için tehdit oluşturan bu Rus paralı askerlerinin Rusya’nın Libya’daki gayelerine yönelik faaliyetlerini yürüttüğünü birçok defa belirtti.

Özellikle Libya’daki zengin petrol yataklarını kontrolü altında tutan Halife Hafter’e bağlı güçler, Rus Wagner Group’a bağlı paralı askerlerin bu petrol yataklarının olduğu bölgelere konuşlanmasına göz yumarak Birleşmiş Milletler tarafından konulan ambargoyu delmeye yönelik faaliyetleri sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde BM bünyesinde Libya özelinde gerçekleştirilen toplantıda da aynı konuya değinildi.

Wagner’e Ait Karargah Ele Geçirildi

Libya UMH Öfke Volkanı Operasyon Odası resmi Twitter hesabı tarafından Trablus ekseninde bulunan Wadi Al-Rabi çevresinde ele geçirilen bir Rus Wagner’e ait karargahta bulunan malzemelerin görselleri paylaşıldı.

Trablus ekseninde Hafter saflarında oldukça aktif biçimde yer alan Wagner bu bölgede oldukça fazla kayıp verdi. Aynı zamanda Wagner Trablus ekseninde geri çekildiği bölgelere oldukça fazla mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tuzaklayarak sivil halkın yeniden evlerine dönmesine engel oluyor.

Wagner Sivillerin Ölümüne Sebep Oldu

Wagner tarafından tuzaklanan bu mayın ve EYP’ler nedeniyle birçok Libyalı sivil hayatını kaybetti. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti, Libya’da sivillerin güvenliğini sağlamak ve ülkede istikrarın yeniden sağlanması adına Libya’nın meşru hükümeti ile imzalanan Askeri Eğitim, İşbirliği ve Danışmanlık Anlaşması kapsamında Libyalı 192 Kara Harp Okulu Öğrencisi Türkiye’ye geldi.

Geçtiğimiz günlerde Libya’da bulunan Savunma Güvenlik İşbirliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığı’ndaki faaliyetleri incelemek adına Libya’ya gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye’nin Libya’daki faaliyetlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Akar, “Bizim buradaki görevimiz askeri eğitim işbirliği ve danışmanlık. Elimizden geldiğince Libyalı kardeşlerimize bu alanlarda katkı sağlamaya çalışıyoruz. Darbeci Hafter’in bütün Libya’ya hâkim olmak gibi hayali neredeyse gerçek olmak üzereydi. Fakat sizlerin katkılarıyla dengelerin değişmesi bunu durdurdu, engelledi. Bunun sadece biz değil dünya genelinde basın, akademi kurulları ve askeri çevreler de ‘Türkler geldi buranın kaderi, Hafter’in durumu değişti’ hükmünü rahatlıkla söylüyor.” 

Rus Wagner paralı askerlerinin görüntülerinin paylaşıldığı kent “Sawknah” (Harita: TSKMap)

Hakimiyet-Savaşı-Defence-Turk-Libya-Dosyası-2

Buraya tıklayarak dosyanın PDF haline ulaşabilirsiniz.

İlgili Olarak

Libya’da UMH, gözaltına alınan Rus casusları ile Wagner arasındaki bağlantıları açıkladı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Arjantin Özel Harekat Kuvvetleri Daniel Defense tüfeklerini tercih etti

ABD’li savunma girişimcisi Aquila International ltd. Arjantin Silahlı Kuvvetleri’nin…