Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Rus Kamov Ka-52M helikopter sözleşmesi 2020’de imzalanacak

Rus Kamov Ka-52M helikopter sözleşmesi 2020’de imzalanacak

0

Rusya Savunma Bakanlığı, 2020’de Kamov Ka-52’nin (NATO Kod Adı Hokum-B) yükseltilmiş versiyonu Ka-52M için olan kontratı karara bağlayacak.

4 Aralık 2019’da TASS Rus Haber Ajansı’na konuşan Russian Helicopters CEO’su Andrei Boginsky, geliştirilmiş Ka-52M ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Daha da geliştirme konusunda yeni bir ilerleme planı var ve bu yıldan itibaren çalışmalara başladık. Umarız gelecek yıl sözleşmeyi başarı ile sonuçlandıracağız. Mi-28’de olduğu gibi bunu da başarmak için elimizden geleni yapacağız. Böylece Ka-52 ile uzun vadeli bir sözleşmeye varacağız.”

Rusya Savunma Bakanlığı 2019’un başlarında, önümüzdeki yedi yıl boyunca üretim hattını güvence altına alan yaklaşık 100 Mi-28NM’nin üretimi için uzun vadeli bir sözleşme imzaladı. Daha önce Rusya’nın 114 yeni Ka-52 alacağı bildirilmişti. Boginsky, Ka-52M ile ilgili daha fazla ayrıntı sunmadı. Ancak helikopter kümelenmesi Russian Helicopters’ten gelen Mayıs 2019 tarihli bir basın bülteni, helikoptere yapılan yükseltmelerin hedeflerin tespit edilmesi ve tanımlama aralığının arttırılması, hem kara hem de hava hedeflerine karşı silah kullanabilme yeteneklerinin yükseltilmesini içerdiğini belirtti. Jane’s, geçtiğimiz aylarda Ka 52M’lere aktif elektronik taramalı dizinli radar entegre edileceğini belirtti.

Suriye tecrübeleri geliştirmelerde etkili

Ka-52’deki gelişmelerin çoğu Rusya’nın Suriye’deki operasyonlardaki tecrübelerden kaynaklanıyor. Rusya 2015’te Esed rejimine destek olmak için Suriye’deki çatışmalara katılmıştı. Rusya, savunma endüstrisinin donanıma ilişkin sorunları çözmesi ve modern savaştaki eğilimlere yanıt vermesi için ilk defa çatışma operasyonlarında yeni sistemler kullandı. Sistemlerin bir kısmı desteklemek için Esed rejimine verildi bir kısmı Rus Ordusu hizmetinde bölgeye gitti.

Ka-52’nin savaş yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra, Ka-52M modernizasyon programının bir diğer amacı, üretim ve destek hizmetlerini daha verimli ve daha ucuz hale getirebilen Mi-28 helikopterleri ile ortaklığını güçlendirmektir. Bu çabanın bir parçası olarak, Boginsky daha önce Ka-52’nin Mi-28NM ile birlikte kullanılmak üzere geliştirilen bir füze alabileceğini belirtmişti.

Ka-52M’ye ek olarak, Rusya aynı zamanda savaş gemilerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olan Ka-52K adlı helikopterin deniz versiyonunu da geliştiriyor. Boginsky, Eylül ayında Sputnik International’a yaptığı açıklamada, dört farklı deniz çeşidi prototipi ürettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Hindistan, ABD’den 30 adet MQ-9 S/İHA tedarik edecek

Hindistan Savunma Bakanlığı güvenlik birimlerinin kabiliyetlerini geliştirmek için ABD’den…