Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya, robotize Pantsir hava savunma sistemi geliştirecek

Rusya, robotize Pantsir hava savunma sistemi geliştirecek

0

Army Recognition’ın aktardığına göre Rus Ordusu, Pantsir-S üzerinden geliştirilecek robotik hava savunma sistemi geliştirecek. Robotik sistem hedefleri otomatik olarak tespit, teşhis ve imha etme kabiliyetine sahip olacak ve mürettebat riske girmeyecek.

Daha önce Defence Turk olarak Rusya’nın Pantsir sistemlerini yükseltmek istediğini aktarmıştık.

Rus Savunma Bakanlığı bağlısı anonim kaynaklar, robotik sistemin tasarlanması kararının alındığını ve teknik isterlerin onaylandığını beyan etti. Yeni sistemde insan faktörü bakımından yalnızca sürücü olacak, operasyonel döngüyü işleten personelin yerini bilgisayar alacak. Hava savunma sistemindeki ekipman kapalı devre veri iletim segmenti aracılığıyla birbirine bağlanacak. Kaynaklar ayrıca robotik hava savunma sisteminin kendi radarını kullanmakla beraber yer, helikopter, insansız hava aracı, erken ikaz uçağı ve savaş gemisi gibi unsurların radarlarından hava sahası bilgisi alacağını kaydetti.

Sistem bilgisayarı sensörlerden alınan bilgiyi analiz etmek ve verileri karşılaştırmak suretiyle bir harp resmi oluşturacak. En fazla tehlike arz eden uçar unsur teşhis edilecek ve silah seçimi yapılacak (füze veya top) ve angajman icra edilecek. Kaynaklar robotik lançer sisteminin inşası için net bir tarih (deadline) beyan etmedi.

Uzman Vadim Kozyulin:

“Suriye’de insansız uçaklar ve füzeler ile hedefe eşzamanlı halde farklı yönlerden hava taarruzlarına şahit olduk. Silahlar ve taktikler gittikçe daha tehlikeli hale geliyor. Nokta isabetiyle hedefini imha edebilen güdümlü bombalar günümüzde 20 ülke tarafından imal ediliyor. İnsansız uçaklar sürüler halinde taarruz ediyor. Değişen durum resmine hızlıca karşılık vermek ve süreci otomatik işletmek zaruri. Robotik Pantsir sistemi de bu modern akımlara (trend) cevap verecek. Dış konuşlu radarları ile entegrasyon ise taarruz unsurlarını nispeten daha önce tespit edecek ve saldırının akamete uğratılmasına yardımcı olacak.”

Uzman Vladislav Shurygin:

“Hava savunma silahlarının azami otomasyonu kritik bir yere sahip. Hava savunma, modern muharebelerinde hedef teşkil eden ilk unsurlar. Robotik sistemler subayların ve eratın hayatını kurtaracak kapasitede. Bu silahlar aşırı düşük sıcaklık ve kimyasal kontaminasyon şartları altında da çalışabilecek.”

Rus Ordusu’nun hizmetine 2012 yılında giren Pantsir kısa menzilli hava savunma sisteminin ilk angajmanı Suriye’de kaydedildi. Sistem Rus ve Suriye rejimi tarafından kullanılmıştı, ilk lançerler ise Humaymim Hava Üssü’ne 2015 yılında konuşandırıldı.

Suriye’de istenen performansı vermedi

Suriye’ye konuşlandırılan ve Esed Rejimi tarafından kullanılan Pantsir’ler iki defa İsrail tarafından saldırıya uğramış ve İsrail Silahlı Kuvvetleri saldırı görüntülerini yayınlamıştı. Çeşitli el yapımı küçük Drone’lar ile hedef alınan Rus Pantsir sistemleri yine hasar görmüştü. Bununla birlikte son olarak Libya’daki bir Pantsir  bataryası (muhtemelen BAE’ye ait) Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti birliklerince imha edilmişti.

Tüm bu saldırılar ışığında Rusya’nın Pantsir sistemlerinde yükselmeye gitmesi beklenen ve basına sızan bilgilerdi.

Rusya “sorunlu” Pantsir’leri değiştirmek istiyor

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 22 adet tankı imha etti

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 22 adet tank ve diğer zırhlı araçların imha edildiğini …