Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya, Suriye’ye gemilerle askeri malzeme sevk etmeye devam ediyor

Rusya, Suriye’ye gemilerle askeri malzeme sevk etmeye devam ediyor

0

Rus Ordusuna ait bir çıkarma gemisi Suriye Rejimine askeri teçhizat teslim etmek için İstanbul Boğazı’ndan geçerek Suriye’ye hareket etti. 

Deniz gözlemcisi Yörük Işık‘a göre, Rusya Federasyonu’nun Karadeniz Filosu’na bağlı Tapir sınıfı (NATO: Timsah) çıkarma gemisi LST Saratov, 5 Temmuz tarihinde İstanbul Boğazı’ndan geçerek Suriye’ye doğru hareket etti.

Rusya, Suriye’de bulunan ve Rusya tarafından kontrol edilen Tartus Limanına yıllardır askeri sevkiyatlarını sürdürüyor. Tartus Limanı’nın Rus paralı askerlere ait malzemelerin Suriye’ye getirilmesi sırasında kullanıldığı da biliniyor.

Tankların ve diğer zırhlı araçların Suriye’ye teslimatı, özellikle Türkiye’nin İdlib’de istikrarı yeniden sağlamak ve Rejim’in ve Rusya’nın saldırılarını durdurmak üzere başlattığı Bahar Kalkanı Harekâtı sırasında imha edilen yüzlerce Rejim tankı ve zırhlı aracının yeniden edinimi konusunda oldukça önemli.

Rusya düzenli bir şekilde gemilerle askeri teslimatlarını sürdürürken kimi kaynaklar bu sevkiyatların genellikle yeni bir saldırı planlarken Suriye’ye arttığını iddia ediyor.

İdlib bölgesinde yaşanan son gelişmelere bakıldığında ise Muhalifler ve Suriye Rejimi’ne bağlı birliklerin İdlib’e bir süredir yığınak yaptığı açıkça görünüyor. Türkiye ise bölgedeki kontrol noktaları ve üs bölgelerini korumak amacıyla bölgeye hava savunma sistemleri sevk etti. 

Türkiye bu önlemleri daha öncesinde terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonlar sırasında yaşanan sınır kentlerinin de bölücü terör örgütleri tarafından fırlatılan füze ve roketlerle birçok defa hedef alındığı için alıyor.

Hmeymim Hava Üssü

Rusya’nın Tartus Deniz Üssü dışında Suriye’deki en kritik varlığı Hmeymim Hava Üssüdür. Bu üs Rusya’nın Suriye’deki harekatlarını birincil olarak yönettiği üstür. Rusya’nın Hmeymim’de bulunan askeri varlığı dönemsel olarak değişmektedir. Üs en çok S-400 Hava Savunma Sistemleri (HSS)’ ile gündeme gelmiştir. Hmeymim üssünde dönemsel olarak A-50U Havadan İhbar ve Erken Uyarı uçağı ve Tu-214R İstihbarat Gözlem ve Keşif uçağı bulunmaktadır.

Yine dönemsel olarak sayıları değişmekle birlikte üste Su-35S, Su-34 ve Su-24 savaş uçakları ile Mi-35 ve Mi-8AMTSh helikopterleri bulunuyor. Daha önce test amaçlı Su-57 savaş uçakları da bu üsse konuşlanmıştı.

Üssün savunması için S-400 HSS’nin yanı sıra, Pantsir-S1 HSS, Podlet K1 alçak irtifa radar sistemi Barnaul-T hava savunma komuta kontrol sistemi bulunuyor.

Haberle İlgili Olarak

Rusya, Suriye’ye askeri sevkiyat yapmaya devam ediyor

İlginizi Çekebilir

TSK Geleceğin Muharebe Ortamını Sergiliyor | Bahar Kalkanı Harekatı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Arjantin Özel Harekat Kuvvetleri Daniel Defense tüfeklerini tercih etti

ABD’li savunma girişimcisi Aquila International ltd. Arjantin Silahlı Kuvvetleri’nin…