Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ŞAHİ209-BLOK II deniz platformunda da test edilecek

ŞAHİ209-BLOK II deniz platformunda da test edilecek

0

Savunma ve güvenlik kuruluşlarına yönlendirilmiş enerji sistemleri ve teknolojileri konusunda sistem, alt sistem, ürün, proje ve danışmanlık çözümleri sunan Yeteknoloji AŞ tarafından üretilen milli elektromanyetik top “ŞAHİ209-BLOK II deniz platformu üzerinde test edilecek.

Yeteknoloji tarafından ŞAHİ209-BLOK II’nin geçtiğimiz Eylül ayında  sahada test gösterimi yapıldı. Şirket tarafından yapılan test gösterimine; Cumhurbaşkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi, OSTİM Teknik Üniversitesi uzmanlarından oluşan geniş kapsamlı bir heyet katıldı. Katılımcı Heyete  proje hakkında bilgiler verildi ve sunum yapıldı. Bu resmi tatbikat ve brifing’de şimdiye kadar yapılan çalışmaların bir amacı olan Elektromanyetik Top sisteminin kara , deniz, mobil platformlardaki operasyonel isterlerinin tanımlanması bunun yanı sıra Yeteknoloji AŞ’nin mevcut teknolojik kapasitesi ve potansiyelleri  konularına değinildi.

ŞAHİ ismi, İstanbul kuşatması esnasında Fatih’in, İstanbul’un surlarını yıkmakta kullandığı en etkili silah olan Bir nevi çağ açıp çağ kapatan topun adıdır. 209 sayısı ise milattan önce 209 yılında kurulan ilk Türk Kara Kuvvetleri’nden geliyor.

ŞAHİ209 Blok I

ŞAHİ209 BLOK I

Yeteknoloji tarafından 2018 yılında ilk prototip olan ŞAHİ 209 Blok 1’i tamamladıktan sonra 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde ŞAHİ209 Blok 2 geliştirildi. ŞAHİ 209 Blok 1, 3 metre namlu uzunluğunda 1 megajul enerji kaynağına sahip, görünen menzildeki 10-12 kilometre içindeki hedefleri ateş altına alabilecek kapasiteyi sahada gösterebilen bir saha test prototipi olarak üretilmiş bir sistem.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından resmi kabulü yapılan tek “yönlendirilmiş enerji silahı” olan ve tamamen milli kaynaklarla geliştirilen ŞAHİ209 Blok 1, 300 gram ağırlığındaki mühimmatı 12 kilometre menzile fırlatabiliyor.

Elektromanyetik top sisteminin, diğerlerinden ve özellikle klasik top ve füze sistemlerinden bir dizi üstünlüğü bulunuyor. Elde edilen itme kuvvetiyle hipersonik (ses hızınının 5 katı) hızlarda atış yapılabiliyor. Mevcut top-roket mühimmatından yüzlerce kat yüksek enerjilere ulaşılabiliyor ve buna bağlı yüksek imha kapasitesi elde edilebiliyor. Top mermisi fiyatına füze menzilinde atış olanağına erişilebiliyor. Elektromanyetik top sistemi ve mermisi, bir füzeye kıyasla maliyet ve üretim anlamında üstünlükler taşıyor.

ŞAHİ209 BLOK I atış testine dair

ŞAHİ209 BLOK II

Yeteknoloji tarafından tasarlanıp geliştirilen 12 kilometre menzile atış yapabilen ŞAHİ209 elektromanyetik top sisteminin bir üst versiyonu olan ŞAHİ209 Blok 2’nin saha testleri başarıyla devam ediyor. Eylül ayında gerçekleştirilen tatbikatta Şahi209 Blok 2 ile Türkiye’de ilk defa operasyonel ihtiyaçlara yönelik ve artan güç-menzil kapasitesi ile Seri atış/Hızlı Şarj/ özellikle mühimmat ve tapa uygulaması gösterildi ve teyit edildi. ŞAHİ209 Blok 2 tamamlandığında mühimmatı 50 kilometre menzile fırlatabilecek kapasiteye sahip olacak.

ŞAHİ209 Blok 2 azami 10 megajul darbeli güç kaynağı ile 50 kilometre menzilde etkili, hipersonik hızlı bir mermiye ve 7 metre namlu uzunluğuna sahip.

Yeteknoloji tarafından ŞAHİ209 Blok II‘nin Deniz Platformunda denenmesi ile ilgili çalışma ve hazırlıklar planlandığı gibi devam etmekte. Yapılması planlanan platforma entegrasyon faaliyeti ve sonrasında ki atış testleri için takvim planlandığı gibi ilgili kurumca da takip ediliyor ve süreç müşterek bir şekilde devam ediyor.

Teknik Özellikler:

  • Namlu Uzunluğu: 7 metre
  • Namlu grubu: ~8 ton
  • Güç: 10 Megajule
  • Mermi: 35 mm
  • Mühimmat Ağırlığı: ~1500 gr
  • Menzil: 50 km
  • Hız: Hipersonik (Ses Hızının 6+ Katı)
ŞAHİ209 Blok II

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…