Anasayfa Haberler Savunma sanayinde 14 yeni Ar-Ge projesi

Savunma sanayinde 14 yeni Ar-Ge projesi

0

2023 yılı hedefleri kapsamında %3 Ar-Ge yoğunluk hedefi bulunan Türkiye,  savunma sanayinde 14 farklı Ar-Ge projesi başlatıyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Ar-Ge projelerini 2023 hedefleri doğrultusunda daha dinamik bir süreç ile başlatabilmek adına mevzuatında “SSM Ar-Ge Paneli” tanımlandı.

SSM Ar-Ge Panelinde, TSK’nın mevcut ya da planlı sistem ve platformlarının ihtiyacı olan veya geleceğe dönük yeni teknoloji alanlarındaki projeler için başlatma kararları alınmakta;  aynı zamanda son ürün teslimatı içermeyen teknik gösterim ağırlıklı projeler için geniş alan çağrıları yapılmasına karar verilmekte.

14 Projenin Sözleşmesi İmzalandı

Bu kapsamda aşağıda bilgileri yer alan 14 Projenin sözleşmeleri 26 Ocak 2018 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarı Prof.Dr. İsmail DEMİR’in katıldığı törenle imzalandı.

 1. SDN VE NFV TABANLI 5G HAZIR ÇEKİRDEK ŞEBEKE (EPC) GELİŞTİRİLMESİ (ÇINAR)
  Proje Savunma Sanayii Müsteşarlığı, teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında ULAK A.Ş. yükleniciliğinde, ASELSAN ve ARGELA alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 2. SOSYAL MEDYA ANOMALİ TESPİTİ, OLAY TAKİBİ VE ANALİZİ (HAVADİS)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında DataBoss Bilişim ve Enerji ARGE Mühendislik Ticaret Sanayi A.Ş. yükleniciliğinde, Gebze Teknik Üniversitesi ve TOBB ETÜ Üniversitesi alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 3. DERİN ÖĞRENME BÜYÜK VERİ ANALİZ PLATFORMU (DEĞİRMEN)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında Fırat Üniversitesi yükleniciliğinde yürütülecektir.
 4. ÇOK BOYUTLU TELSİZ HABERLEŞME İŞARET ANALİZ PLATFORMU (KAŞİF)
  Proje Savunma Sanayii Müsteşarlığı, teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında TÜBİTAK BİLGEM yükleniciliğinde, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve MEDİPOL Üniversitesi alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 5. BİLİŞSEL RADYO AĞLARINDA KAYNAK YÖNETİMİ ALGORİTMALARI VE TEST SİMÜLATÖRÜ GELİŞTİRME (KAYA)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında Ankara Üniversitesi yükleniciliğinde, ASELSAN alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 6. BİLİŞSEL RADYO AĞLARINDA GİRİŞİM YÖNETİMİ (HİZA)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında İTÜNOVA Teknoloji A.Ş. yükleniciliğinde, İstanbul Teknik Üniversitesi alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 7. KUBBE VE OPTİK PENCERELER İÇİN YENİ NESİL MALZEME GELİŞTİRİLMESİ (KUBBE)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında ASELSAN yükleniciliğinde, TÜBİTAK MAM ve TÜBİTAK SAGE alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 8. HAVACILIK UYGULAMALARI İÇİN KATMANLI İMALATA UYGUN NİKEL METAL TOZ GELİŞTİRİLMESİ (ATOM)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. yükleniciliğinde, Ermeksan Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Gazi Üniversitesi alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 9. FÜZE JET KANADI UYGULAMALARI İÇİN REFRAKTER MALZEMELERİN GELİŞTİRİLMESİ (REFRAKTER)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında TÜBİTAK MAM yükleniciliğinde, ROKETSAN alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 10. ELEKTRON IŞINI İLE ERGİTME (EBM) METODU İLE TİTANYUM KATMANLI İMALAT PROSESİ GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ (ELEKTRON)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. yükleniciliğinde, Sabancı Üniversitesi alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 11. HAVACILIK KALİTE PASLANMAZ ÇELİK VE NİKEL BAZLI SÜPER ALAŞIM GELİŞTİRİLMESİ (DİNÇ)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. yükleniciliğinde, TÜBİTAK MAM ve AKMETAL alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 12. GAN TABANLI G/A MODÜL BİLEŞENLERİ GELİŞTİRME (AKASYA)
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında ASELSAN yükleniciliğinde, AB Mikro Nano A.Ş. ve KUPFER LTD. ŞTİ. alt yükleniciliğinde yürütülecektir.
 13. MİLİMETRE DALGA BANDINDA ÇALIŞAN GAN TEMELLİ YÜKSEK PERFORMANSLI TÜMLEŞİK DEVRE GELİŞTİRME (MOGAN) PROJESİ
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında METEKSAN Savunma Sanayii A.Ş.-Bilkent Üniversitesi İş Ortaklığı yükleniciliğinde yürütülecektir.
 14. TOZ TERMOBARİK PATLAYICI GELİŞTİRİLMESİ-VOLKAN
  Proje ile kapalı alanlarda uzun süreli darbe/basınç/vakum ve sıcaklık etkisi ile yüksek tahrip özelliğine sahip termobarik patlayıcı geliştirilecektir.
  Proje, Savunma Sanayii Müsteşarlığı teknoloji kazanımı yol haritası kapsamında TÜBİTAK SAGE yükleniciliğinde, TÜBİTAK MAM ve MKEK alt yükleniciliğinde yürütülecektir.

Bilginin ve teknolojinin sanayiye aktarılmasını; sanayinin de teknolojiyi ürüne dönüştürmesi hedeflenen projeler sonucunda, askeri telsizler, kamu güvenliği geniş bant haberleşme şebekesi, istihbarat sistemleri,  gibi platform ve ana sistem projelerinin alt sistemleri kapsamında ihtiyaç duyulan teknoloji ve bileşenler kazanılmış olacaktır. Özellikle havacılık uygulamalarında kritik malzemelerin yerli olarak üretilmesi ile bu alanda ülkemizin yurt dışı bağımlılığı büyük oranda giderilecek, tahrip teknolojilerindeki kritik malzemeler milli olarak üretilebilecektir.Bahse konu projelerde yüklenici modeli Kobi-Sanayi-Üniversite iş birliğine dayalı olarak oluşturuldu, Anadolu üniversitelerinin de içinde bulunduğu 11 üniversiteye ve 3 TÜBİTAK enstitüsüne söz konusu modelde yüklenici veya alt yüklenici olarak yer verildi.

Radar uygulamalarında kullanılacak yarı iletken bileşenlerin yurt içinde üretilecek şekilde geliştirilmesiyle, radarların kabiliyetleri artırılarak tümüyle milli olarak üretilebilmesi için en önemli teknolojilerden biri kazanılmış olacak.  Bunun yanı sıra, su altında askeri unsurların haberleşmesini daha güvenli hale getirmek için gerekli teknolojik çalışmalar yapılacak.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK SAGE NEB-84 ve SARB-83 bombalarında harp başlığı ile öne çıkıyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen; Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılma…