Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Sig Sauer NGSW prototiplerini görücüye çıkardı

Sig Sauer NGSW prototiplerini görücüye çıkardı

0

Sig Sauer Yeni Jenerasyon Hafif Silahlar Programı Kapsamında Tasarladığı Prototipleri Duyurdu

Haberden önce hem silahlar hem de Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) yeni silah arayışı kapsamında bir ön bilgilendirme yazısını gerekli buluyorum. ABD Deniz Piyadelerinin M27 IAR’ı ana silah olarak seçmesinin ardından, ABD Kara Kuvvetleri de elindeki mevcut M16, M4 saldırı tüfekleri ve M249 Makineli Tüfekleri uzun süredir planladığı değiştirme yoluna gitmeyi seçmiş ve farklı programlardan sonra NGSW yani “Yeni Nesil Manga Silahı” programını başlatmıştı.

Fakat ABD Kara Kuvvetlerinin Balistik Plaka delme hevesi sebebi ile ortaya 3000fps (+900m/s) üstü çıkış hızına ve 6.8mm çapa sahip ucube bir mühimmat çıktı. 7.62×51 M995 ile hemen hemen benzer işleve sahip olan bu mühimmat hem 7.62×51 silahlar ile aynı tepme kuvvetine sahip hem de mühimmat boyutları ve ağırlığı sebebi ile yine benzer kapasitede. Bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda ben bu silahı tıpkı, G3, FN FAL, MPT76 veya SCAR H gibi muharebe tüfeği sınıfına sokmakta herhangi bir sakınca görmüyorum. Yazımın devamında da silahtan bu şekilde bahsedeceğim.

Geçtiğimiz hafta ABD Ordusu yeni nesil tüfeklerini tasarlamak için üç firmadan prototiplerini beklediğini duyurmuştu. Sig yeni nesil manga silahı prototipinin fotoğraflarını paylaştı. Piyade tüfeği şarjör beslemeli sistem ve yana katlanabilir dipçik tasarımına sahipken manga otomatik piyade tüfeği ilginç bir hızlı çıkarılabilir şerit besleme sistemine ve piyade tüfeğinde olduğu gibi yana katlanabilir dipçiğe sahip. Sig firması şimdi General Dynamics ve AAI/Textron Systems firmaları ile rekabet edecek.

Sig Sauer tasarımı yeni tüfekler 6.8 mm hibrit mühimmat kullanacak. Textron’un polimer mühimmatları yerine pirinç gövdeli ve çelik dip tablalı hibrit kovana sahip mühimmat kullanacak. Tüfek çantaları Sig tarafından üretilen bastırıcılar nedeniyle oval bir şekilde üretilecek.

Sig Sauer tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

Sig firması ABD Ordusunun Yeni Nesil Manga Silahı ihale programında resmi olarak ihaleye kabul ile ödüllendirildiğini açıklamaktan gurur duyar.
İhale Sig tarafından 6.8mm mühimmat, yeni nesil muharebe tüfeği, yeni nesil makineli tüfek ve bastırıcı üretimini içeriyor. Böylece arazideki askerler için daha az risk ve daha gelişmiş muharebe yetisi teşkil edecek.

Birleşik devletler ordusu on yıllar sonra ilk defa günümüz muharebelerinin değişen dinamiklerine uyacak bir hafif silah değişim programına giriyor. Sig firması Yeni Nesil Manga Silahı programı için seçilmekten gurur duyuyor. Çalışmamızın temelinde yeni tasarlanmış yüksek basınçlı 6.8mm hibrit kovanlı mühimmat yer alıyor.

Yeni hibrit 6.8, 7.62×51 NATO ile benzer kovan ölçülerine sahip.

Bu hibrit kovanlı mühimmatın amacı uzun mesafelerde zırh üstünde daha fazla delicilik. Sig firması patentli yeni bir teknoloji ve tasarım ile ortaya, namlu çıkış hızı yükseltilmiş, isabeti arttırılmış, kompakt ve hafifleştirilmiş olan bu mühimmatı çıkardı.

Birleşik devletlerin bu yeni nesil manga piyade otomatik tüfeğinden beklediği sonuçlar bir makineli tüfeğin ateş gücü ve menzili, bir tüfeğin isabeti ve ergonomik özellikleriydi. SIG SAUER Yeni Nesil Manga Silahı çok hafif, 6.8mm kalibreli AR-15 ergonomisine sahip orta kalibreli bir makineli tüfek. Yana katlanabilir dipçik, hızlı çıkarılabilir şarjör, yandan açılabilen besleme kapağı, 22mm pikaniti ray ve bastırıcı gibi özelliklerle geliyor.

Kaşık şeklinde özel mayon ucu

Yeni nesil muharebe tüfeği ise yine 6.8mm kalibrede olmakla beraber, çok hafif, serbest salınımlı namlu ve M-LOK aksesuar montaj sistemine sahip el kundağı, bastırıcı ve hem sağlak hem de solak kullanıcılar için dizayn edilmiş özelliklerle geliyor.

Sig Sauer yeni nesil silah sisteminin son parçası ise bastırıcı. Yapılan bu yeni bastırıcıda parçanın kullanımı sebebiyle fişek yatağından operatörün yüzüne geri giden gaz ve gece görüşte parlama azaltılmıştır.

Sorunlara ve süreci uzatacak detaylara gelecek olursak;

Gelecek yazımızda sizlere Textron INC. çatısı altında üretilecek olan Yeni Nesil Manga Silahı prototipinden bahsedeceğiz. Bu silah da yine bir muharebe tüfeği olma özelliği taşıyor. Öncesinde yeni bir silah alımı ile gündeme gelip ihalesi iptal edilen, ardından 7.62×51 SCAR H alımı ile gündeme gelip sonrasında yine iptal edilen, şu anda ise Yeni Nesil Manga Silahı ihalesi ile tam bir yılan hikayesine dönen ABD M16/M4 saldırı tüfeklerini değiştirme programı, bu prototiplerin deneme süreciyle birlikte yine uzayacak (MPT76 projemize dil uzatanlar ABD’nin bu sürecini iyi incelesin).

Bunun ilk sebebi, kara kuvvetlerinin yapısı saldırı tüfeklerini kullanan 4 kişilik çekirdek tim üzerine kurulu olması. Herhangi bir muharebe tüfeği ile bu 4 kişi aynı ateş gücünü sağlayamaz ve bu çekirdek takımın sayısının 6 kişiye yükselmesi gerekiyor. Bu da bütün talimnamelerin ve eğitim sisteminin baştan aşağı değişmesi demek. ABD Kara Kuvvetlerinin bu kadar köklü bir değişimi kaldırıp kaldıramayacağı ise belirsiz. 6.8 zırh delmek için üretilen bir mühimmat olduğu için çok yüksek çıkış hızına sahip. Mühimmatın çıkış enerjisi neredeyse 3400 joule’e ulaşacak. Yani bu silah 7.62×51 ile hemen hemen aynı tepme kuvvetini verecek. ABD piyadesi, 5.56×45 saldırı tüfeklerinin ardından, katır gibi tepen bu yeni silaha nasıl alışacak? Bu alışma sürecinde eğitim ve kadro atışları için ne kadar daha bütçe gerekecek? Bunlar yine projeyi zora sokabilecek sorunlar.

Kalaşnikov’larını modernize eden Rusya, Type95 ve Type03 ile yoluna devam eden Çin, MPT76 ve MPT55 ailesi ile ordusunu hızla donatan bizler, ABD’nin Yeni Nesil Manga Silahı programını elimizdeki modern silahlarımız ile takip ediyor olacağız.

Çeviri: Utku Başkurt
Özgün İçerik ve Düzenleme: Can Yazıcı
Kaynaklar:
TheFirearmBlog, Soldiersystem

İlgini Çelebilir!

Kuveyt’in HERCULES talebi onaylandı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …