Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Silah Taşıyıcı Araçlar projesinde teslimatlar devam ediyor

Silah Taşıyıcı Araçlar projesinde teslimatlar devam ediyor

0

FNSS’in Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesinde teslimatlar sürüyor. 

Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında üretim hattından çıkarılan KAPLAN STA araçlarının kabul testleri icra edilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimi sürüyor. Proje kapsamında 184’ü KAPLAN STA, 76’sı PARS 4×4 olmak üzere toplam 260 adet araç teslim edilecek.

OMTAS füzesi kullanan kule sistemi ile teslim edilecek Taktik Tekerlekli PARS 4X4 STA’ların ise teslimatına 2020 yılı sonuna doğru başlanacak.

“OMTAS füzeli kuleler ile teslim edilecek”

23 Haziran 2020 tarihinde FNSS Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi Nail Kurt yaptığı açıklamada Silah Taşıyıcı Araç projesi kapsamında 26 adet araç teslimatı gerçekleştirildiğini ifade etti. Nail kurt, “STA’da bugüne kadar 26 araç teslim edildi. Son 2 araç OMTAS füzeli kulelerle teslim edildi. Böylece Roketsan’ın geliştirdiği OMTAS’lar da araç üzerinde envantere girmiş oldu. Teslimatlar tam hızı ile devam ediyor. Yılsonuna doğru PARS 4×4 de OMTAS füzeli kuleleri ile teslim edilecek.” ifadelerine yer verdi.

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 26 adet araçları teslim edilirken proje kapsamında 260 araç teslim edilecek. OMTAS tanksavar füzeli teslim edilen araçlar Kaplan STA olup 2020 yılı sonu itibari ile PARS STA platformuna OMTAS tanksavar füzesi entegreli araçlarda Kara Kuvvetlerine teslim edilmeye başlanacak.

25 Aralık 2019 tarihinde FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt tarafından yapılan açıklamada, “Silah taşıyıcı araçlar sözleşmemiz, 184’ü paletli 76’sı 4×4 tekerlekli olmak üzere toplam 260 adet araç ve bu araçlar üzerinde kullanılmak üzere, silah kulelerini kapsamaktadır. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda, bu kısa sürede 4 ayrı ürünün geliştirilmesi, prototiplerinin üretilmesi ve tüm kalifikasyon süreçlerinin tamamlanması gerçek anlamda büyük bir başarıdır.” ifadelerine yer verilmişti.

PARS 4×4 STA

STA Projesi

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin (SSİK) 9 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar sonrası 27 Haziran 2016 tarihinde düzenlen törenle Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

Proje kapsamına ilk araç 2019 yılında teslim edildi. STA Projesince toplam 260 araç teslim edilecek.

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi

İlgili Olarak 

FNSS’in Silah Taşıyıcı Araçları ile yerli OMTAS tanksavar füzesi envantere girdi

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rus Hava Kuvvetlerine Sobolyatnik çevre gözetleme radarı teslimatı

Rus Hava Kuvvetleri 2020 sonuna kadar 10 set Sobolyatnik 1L277 taşınabilir çevre gözetleme…