Anasayfa Haberler Genel Haberler Güney Kore ordusu komuta kontrol sistemini yükseltti

Güney Kore ordusu komuta kontrol sistemini yükseltti

0

Güney Kore Ordusu komuta ve kontrol sistemini geliştirdiğini açıkladı.

Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA) 13 Temmuz 2020’de yaptığı açıklamada, Güney Kore Ordusunun (ROK) komuta ve kontrol sisteminin ordu komutanlarının muharebe durumlarında gerçek zamanlı karar alma kabiliyetini geliştirmek için yükseltildiğini belirtti.

Savunma Edinme Programı İdaresi, ordunun C4I (komuta, kontrol, iletişim, bilgisayar ve istihbarat) sistemindeki ikinci iyileştirme projesini tamamladığını ve yeni versiyonu bazı ön cephe birliklerine ve askeri eğitim tesislerine konuşlandırıldığını söyledi.

Yükseltilen sistem, DAPA tarafından yapılan açıklamaya göre muharebe durumlarında komutanların kararları daha hızlı almasına yardımcı olmak için otomatik muharebe kabiliyetlerinin hesaplanması ve en uygun saldırı yöntemlerinin önerilmesi gibi yeni analitik işlevlere sahip.

Sistemin üretimi Aralık 2018’de 103 milyar won’luk (85.5 milyon ABD Doları) yatırımla başladı. Güney Kore Ordusu’nun C4I’nın ilk geliştirme projesi sekiz yıl önce tamamlandı.

DAPA Başkanı Wang Jung-hong, “Mevcut silah sistemlerini ağ üzerinden bağlayarak birliklerin tepki kabiliyetlerini büyük ölçüde yükselttik” diyerek, konuşlandırmayı diğer ön cephe hattı birliklerine konuşlandırmayı planlandığı gibi gerçekleştirileceğini belirtti.

C4I sistemi, gözetleme, karar verme ve taarruz süreçlerini bağlantı yoluyla muharebe alanlarını görselleştirerek ağ merkezli savaşın çekirdeğini oluşturuyor. Türkiye’de bu konuya ilişkin Meteksan Savunma, ağ temelli harekat için hedef, durum, konum, istihbarat, hasar tespit gibi bilgilerin (C4ISR) ağa dahil birimler arasında güvenilir ve hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlayan taktik veri linkleri tasarlıyor.

İlgili Olarak 

Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri ilave AEW&C ve SIGINT platformları alacak

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye’ye karşı Yunanistan’dan 80 ‘hacker’ alımı

Türkiye’den Yunanistan’a siber saldırıların yoğunlaştığı iddiasıyla Yunanistan’da 80…