Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Sırbistan Çin yapımı CH-92A insansız hava araçlarını teslim aldı

Sırbistan Çin yapımı CH-92A insansız hava araçlarını teslim aldı

0

Çin “Rainbow” CH-92A silahlı insansız hava aracı (SİHA) 1 Temmuz tarihinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın yakınlarındaki Bataitsa Askeri Havaalanı’nda görüntülendi

Sırbistan yerel basınında çıkan haberlere göre, CH-92A’yı Sırbistan/Bataitsa’ya getiren bir kargo uçağı indi. Getirilen resmi SİHA sayısı açıklanmadı ancak sosyal medyada paylaşılan görsellerde iki sistemin getirildiği net biçimde görülüyor.

Daha önceki paylaşılan raporlarda Sırbistan’ın 9 adet keşif/silahlı insansız hava aracı teslim alacağı ve opsiyonel olarak bu sayının 15’e kadar çıkabileceği bilgisi yer alıyordu. CH-92A S/İHA’nın kanat genişliği 10 metreden az. Uçuş menzili ise 150km. Drone, 200 km / saate kadar 5 km irtifa uçuş icra edebilir.

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, Eylül 2019 tarihinde Sırbistan Radyo Televizyonu’na verdiği röportajında ​​Çin silahlı insansız hava araçlarının alımının Sırp Silahlı Kuvvetlerinin mevcut sahip olamayacağı kabiliyetlere erişmesini sağlayacağını ifade etti.

CH-92A S/İHA

Sırbistan Savunma Bakanı Yardımcısı Nenad Miloradovic, Dubai Air Show 2019’da CH-92A’yı satın alma sürecinin başladığını ve yerel olarak geliştirilen PEGAZ 011 insansız hava aracını tamamlayacak bir biçimde kullanılabilecek kabiliyette olduğunu belirtti.

Çin İnsansız Hava Araçlarında Sırbistan’a Teknoloji Transferi Gerçekleştirecek

Ayrıca ek olarak Çinli üretici China Academy of Aerospace Aerodynamics’in de PEGAZ 011’in geliştirilmesinde yardımcı olacak biçimde teknoloji transferi gerçekleştireceği de bildirildi.

Sözleşmenin maliyeti net olarak teyit edilmemesine rağmen, Sırbistan Cumhurbaşkanı bir askeri tesisi ziyareti sırasında gazetecilerin sorusuna, “bunlar (SİHA’lar) toplam 30 milyon dolarlık 2 ila 3 adet insansız hava aracı” ifadelerini kullandı.

Batı kaynaklı bazı haber sitelerinde, Sırbistan’ın, Çin’in popüler Wing Loong-1 SİHA’larını aldığı iddia edilse de, SİHA’ların teslimatıyla söz konusu insansız hava araçlarının Rainbow CH-92A olduğu doğrulandı. S/İHA’lar, Çin yapımı, güdümlü FT-8D havadan karaya mühimmatlar ile donatılacak.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…