Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ATMACA Gemisavar füzesi 220 km’de başarıyla test edildi

ATMACA Gemisavar füzesi 220 km’de başarıyla test edildi

0

Deniz Kuvvetlerimizin gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacını karşılamak için yerli ve millî olarak geliştirilen ATMACA Güdümlü Mermisi 1 Temmuz 2020’de uzun menzilde başarıyla test edildi.

Sinop açıklarında başarılı şekilde icra edilen test atışı hakkında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Atmacamız bu sefer uzun uçtu. 200+ km mesafedeki hedefi başarıyla vurarak fonksiyonlarını mükemmel şekilde yerine getiren ATMACA seyir füzemiz envantere girmeye hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

ATMACA Güdümlü Mermisi kalifikasyon atışı, TCG KINALIADA (F-514) Korvetimiz tarafından Sinop açıklarında Kasım 2019’da başarılı şekilde icra edildi. ATMACA Güdümlü Mermisi atışı, su üstü platformumuzdan ilk defa gerçekleştirildi.

ATMACA güdümlü mermisinin 2019 Eylül ayında da Sinop Atış Sahasında karada konuşlu lançerden atış testleri icra edildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde ATMACA güdümlü mermisinin yine denize yakın ( SeaSkimming ) uçuş yaparken görmüştük.

Atmaca Gemisavar Füzesi

Satıhtan satha füze sistemi olarak kullanılan ABD menşeli Harpoon füzeleri yerine ATMACA kullanılacak. ATMACA seyir füzeleri Roketsan, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar ise ASELSAN tarafından yerli olarak üretiliyor. ATMACA’lar  MİLGEM’lere entegre edilerek denizlerdeki caydırıcılığımızı daha da artıracak.

SOM füzesinde olduğu gibi Micro Turbo ürünü TR40 Turbojet Motoru ile güçlendirilen ATMACA Füzesinin Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirme çalışmaları tamamlandı. Projede Aselsan (RF arayıcı başlık) ve ArMerKom (atış kontrol sistemi ve operatör konsolu prototipleri) ürünü sistemlerle yerli firma ve kurumlar da görev almakta.

Tüm hava şartlarında kullanılabilen ATMACA Füzesi, karşı tedbirlere dayanıklılığı, hedef güncelleme, tekrar hedefleme, görev sonlandırma kapasitesi ve ileri görev planlama sistemiyle (3D routing) hareketsiz ve hareketli hedeflere karşı etkilidir. ATMACA, tıpkı TÜBİTAK-SAGE üretimi seyir füzesi SOM’da olduğu gibi, hedefe yaklaştığı zaman daha yüksek bir irtifaya çıkarak hedef gemiye ‘tepeden’ dalış yapıyor.

ATMACA, Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre, Radar Altimetre yeteneklerine sahiptir ve hedefini yüksek doğrulukla aktif radar tarayıcısıyla bulur. Atmaca füzesi, 350 mm çapında. 1,4 metre kanat açıklığına sahip. Atmaca 220+ km menziliyle ve 250 kg Yüksek Patlayıcılı Penetrasyon Etkili harp başlığı kapasitesiyle hedefini gözlem hattının ötesinde tehdit eder. Veri linki kabiliyeti, ATMACA’ya hedef güncelleme, tekrar saldırma ve görev sonlandırma özelliklerini kazandırır.

İlgili Olarak:

Karadeniz’de TCG KINALIADA’dan yerli gemi-savar füzesi ATMACA ile atış icra edildi

Atmaca Gemisavar Füzesi

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ARES serisi Radar Elektronik Destek Sistemlerinin üretimi sürüyor

Deniz Kuvvetlerinin radar ve elektronik harpteki imkan ve kabiliyetleri ASELSAN üretimi AR…