Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri STM, Endonezya’da denizaltı sunumu yaptı

STM, Endonezya’da denizaltı sunumu yaptı

0

Endonezya geçtiğimiz günlerde 1. parti Nagapasa sınıfı denizaltıların üçüncüsü KRI Alugoro’yu (1. partinin sonuncusu) denize indirdi. Endonezya aynı tarihlerde Güney Koreli Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ile 1 milyar dolarlık 2. parti Nagapasa sınıfı denizaltı tedariği için sözleşme imzaladı.

Türkiye’de MİLGEM ve diğer destek gemisi projelerinde tasarımcı olarak yer alan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM), Endonezya’nın 3. parti Nagapasa sınıfı denizaltı tedarik planı kapsamında Endonezya’daki donanma görevlileri için Type 209 ve Type 214  denizaltıları ile ilgili resmi bir sunum yaptı.  Jane’in aktardığına göre sunum, Edonzeya Donanması’nın (TNI-AL) Doğu Jakarta’daki genel merkezi Neptunus Binasında 12 Şubat 2019’da yapıldı. Toplantıda ayrıca STM’nin yerel temsilcisi PT Cipta Citra Perkasa ve Endonezya’nın ikinci Nagapasa sınıfı denizaltısı KRI Ardadedali’nin ekibi yer aldı.

11 Nisan’da denize indirilen, Endonezya’da montajlanan ilk denizaltı KRI Alugoro

STM – ThyssenKrupp ortaklığı

STM IDEF’17’de Alman firması ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ile Endonezya Denizaltı Projesi kapsamında işbirliği anlaşması imzalamıştı. STM sözleşme sonrası şu açıklamayı yapmıştı: “Söz konusu proje kapsamında bir veya iki denizaltının Türkiye’de inşa edilmesi planlanmakta olup diğer denizaltıların Endonezya’da inşası öngörülüyor.” Denizaltıların entegre sistemleri ASELSAN ve HAVELSAN tarafından üretilmesi bekleniyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı için TKMS Ortaklığı ile Türkiye’den çeşitli alt yüklenicilerin katılımıyla yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Gölcük’te 6 adet Type 214 denizaltı üretiliyor. TKMS ve STM işbirliğinin temelinde bu ortaklık yatmaktadır.

Endonezya Denizaltı Planları

Endonezya 1. parti Nagapasa sınıfı denizaltı tedariği için Güney Koreli DSME ile sözleşme imzalamıştı. 1. partinin son gemisi denize indirildikten bir gün sonra Endonezya ile DSME 2. parti tedarik sözleşmesini imzaladı. Bu sözleşme ile Endonezya üç adet Type 209/1400 denizaltı tedarik edecek. Endonezya merkezli gemi mühendislik şirketi olan PT PAL üretimde önemli rol oynayacak. Endonzeya; envanterinde bulunan eski Cakra sınıfı denizaltılar ve sözleşmeleri imzalanmış denizaltılar ile birlikte toplamda 8 adet denizaltıya sahip olacak. Endonezya Donanması’nın 2024 yılına kadar 4 adet daha denizaltı sipariş etmesi ve gelecekte 12 adet denizaltıya sahip olması planlıyor. Bu filo gücü, Endonezya Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon planında bulunan ve Minimum Temel Güç (MEF) olarak bilinen gözden geçirilmiş hedeflerle aynı çizgidedir.

Endonezya ve Güney Kore’den 1 milyar dolarlık denizaltı sözleşmesi

İlgini Çelebilir!

Rus Donanması, Grom-2019 Tatbikatı’nda balistik ve seyir füzelerini test etti

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; stratejik caydırıcılık güçlerine ba…