Anasayfa Özgün Yazılar STM’de Stajyer Olmak

STM’de Stajyer Olmak

0

Bu yazımız, savunma sanayii alanında kariyer planları yapan bir üniversite öğrencisinin bu yolda edindiği bir staj fırsatını nasıl değerlendirdiğini esas alacaktır. Yazının içeriğinde; STM Hakkında, StarTeam Programı Hakkında, Başvuru ve Program Süreci Hakkında, Otonom Sistemler Hakkında ve son olarak StarTeam programına katılan birkaç öğrencinin görüşlerini belirten içerikler bulunmaktadır.
Yazının içeriği STM Gizlilik Politikası dahilinde hazırlanmıştır.

STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş), yüksek teknoloji içeren alanlarda Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) ve Savunma Sanayii Başkanlığı’na(SSB) sistem mühendisliği, proje yönetimi, teknik destek, teknoloji transferi vb. görevleri icra etmek amacıyla 1991 yılında kurulmuştur.

Günümüze kadar bu görevlerini başarıyla yerine getirmiş ve bunu yaparken pek çok kritik teknolojiyi de ülkemize kazandırmıştır. Diğer taraftan yüksek teknoloji içeren savunma sistemlerinin tedariki ve ilgili teknolojilerin transferi için ihtiyaç duyulan “yüksek vasıflı” uzman personelin istihdamını sağlayarak Türkiye Savunma Sanayii’nde yerli katkı oranının bugünkü seviyelere gelmesinde öncü rolü oynamıştır. Söz konusu alanlarda hizmetlerin sağlanması ile edinilen kurumsallaşmış mühendislik ve teknolojik birikim, yıllar içerisinde genişleyerek birçok projeyi ve uzmanlık alanını kapsayacak şekilde bugünkü boyutlara erişmiştir.

Vizyonu “Dünyanın En Büyük 50 Savunma Sanayi Firması Arasında Yer Almak” olan STM, bugün, “Dünyanın En Prestijli Savunma Şirketleri” listesi olarak kabul edilen ve içerisinde 7 Türk firmasının bulunduğu “DEFENCE NEWS TOP 100” listesinde 92. sırada yer aldı. Haberi okumak için tıklayınız.

Başarısını uluslararası alanda tescillemiş olan STM’nin 3 ana faaliyet alanı bulunmaktadır:

MÜHENDİSLİK TEKNOLOJİ DANIŞMANLIK
 • Deniz Platformları
 • Hava Platformları
 • Siber Güvenlik
 • Büyük Veri ve Veri Bilimi
 • RF ve Simülasyon
 • Görev Sistemleri
 • Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri
 • Otonom Drone Sistemleri
 • Danışmanlık Hizmetleri
 • ThinkTech Karar Destek Hizmetleri
 • Sertifikasyon Hizmetleri
 • Fizibilite Çalışmaları
 • Sanayileşme ve Sanayi Koordinasyonu
STM Merkez Yerleşkesi, Ankara

Belirtilen bu faaliyet alanlarında hizmetlerin sağlanması adına STM bünyesinde 5 yerleşke bulunmaktadır.

 • Ankara STM Merkez Yerleşkesi
 • Ankara Ostim Teknopark Yerleşkesi
 • Kocaeli Gölcük Tersanesi Komutanlığı
 • İstanbul Tersanesi Komutanlığı
 • İstanbul STM Teknopark Yerleşkesi

Öncelikle bir öğrenci, staj yapmak istediği firmada hangi faaliyet alanında çalışmak istediğini başvuru sürecinden önce belirlemiş ve araştırmış olmalıdır. Elbette bu fikri savunmuyor olabilirsiniz veya aksi bir tecrübe edinmiş olabilirsiniz. Fakat savunma sanayii özelinde düşünürsek, birçok firma staj başvuru sürecinde hangi faaliyet alanında çalışmak istediğinizi belirleme şansı verebiliyor. Özetle; başvuru yapacağınız firmanın stajyer kriterlerine sahip olduğunuz müddetçe, staj yapmak istediğiniz faaliyet alanını seçebilme hakkınız bulunmaktadır. Böylece seçtiğiniz alanın hangi yerleşkede olduğunu ve bu alanın firmanın hangi ürünleri dahilinde olduğunu biliyor olursunuz.

STM Staj Başvurusu Hakkında

STM özelinde düşünürsek:

Stajyere sunulan 15 farklı faaliyet alanı bulunmaktadır. Başvuru sürecinde hem bölümünüz hem de ilgili olduğunuz konu dahilinde, firma tarafından belirlenen tarihlerde başlamak suretiyle dilediğiniz bir alan seçiyorsunuz. STM’nin kriter belirlerken en takdir edilesi yönü; öğrencinin katıldığı yarışmaları, projeleri ve eğer aktif olduğu topluluklar bulunuyorsa bunları dikkate almasıdır. Bu gibi aktiviteler, kriter belirlenirken öğrenciyi bir adım daha öne çıkarabiliyor. Yani bu süreçte yalnızca ağırlıklı not ortalamanız değil, potansiyeliniz de önemli bir rol oynuyor.

Sonuç olarak, stajyer kriterlerine uyduğunuz sürece size bir geri dönüş yapılıyor. Ardından stajyere iletilen birçok evrakı tamamlayarak bir sürece başlanıyor. Evrak teslimi sonrası belirlediğiniz faaliyet alanı dahilinde 2 farklı mülakata tabi tutuluyorsunuz. Mülakatlar COVID-19 sebebiyle dijital platformlarda gerçekleşiyor. İlkinde size çoktan seçmeli ve video kayıtlı bir sınav sunuluyor. İkincisinde ise 3 kişi tarafından online mülakat yapılıyor. 

STM’de stajyer ve aday çalışanlar için bir program bulunmakta: StarTeam.

StarTeam Programı

StarTeam, stajyer veya aday mühendislik programlarına başvurunuzun kabulünden itibaren programın gidişatını belirleyen, bu süreçte ek olarak alacağınız “teknik ve gelişim odaklı” eğitimlerin kontrolünü yapan, size staj boyunca yapmanız gerekenleri sunan, özetle program boyunca sizinle her konuda iletişim sağlayan bir platformdur. Staj başlangıcından bir gün önce stajyerler, aday mühendisler ve StarTeam İnsan Kaynakları çalışanlarının bulunduğu bir oryantasyon yapıldı. Dijital bir platformda gerçekleşen bu program, birkaç iş yeri eğitimini ve stajyerlerin “Aktif olarak projelerde görev alabileceğini, eğitim ihtiyaçlarına yönelik eğitimler alacağını, süreçlerde kendisine yol gösterecek bir koordinatör ataması yapılacağını, başarılı olan stajyerlerin sürece Aday Çalışan olarak devam edebileceğini ve son olarak program sonunda başarılı olan Aday Çalışanların, STM’de tam zamanlı iş imkânına sahip olabileceği”ni içeriyordu.

Tüm program ve eğitimlerin ardından 6 Temmuz Pazartesi günü Ankara STM Merkez Yerleşkesi Otonom Sistemler Müdürlüğünde gönüllü stajıma başladım.

STM Merkez Yerleşkesi, Otonom Sistemler

Doğru bir adım olduğunu düşünmekle birlikte; stajımın verimliliğinin artması için ve “Staj başladığında dahil olacağım proje hakkında fikrim olsun.” düşüncesiyle staj başlamadan önce proje ekibiyle tanışma fırsatı bulmuştum. Staja başladığımda dahil olacağım proje hakkında araştırma konuları talep ederek, aslında, araştırmalara staj gününden önce başladım diyebilirim. (Elbette bana verilen araştırma konularında gizlilik içeren detaylar bulunmuyordu.) Otonom Sistemler biriminde “Sabit Kanatlı” ve “Döner Kanatlı” olmak üzere iki farklı alan bulunuyor, ben ise “Döner Kanatlı” alana dahil olmuştum. 

STM Merkez Yerleşkesinde neredeyse her birime, bir katta çalışma alanı sunulmuştur. Yalnızca Otonom Sistemler birimi 2 kattan oluşuyor ve ek olarak bir laboratuvar katı daha bulunuyor.

Staja başladığımızda, süreç boyunca yapacağımız çalışmalar için her stajyere bilgisayar ve çalışma alanı verildi. Ardından stajyerlere atanan koordinatörle tanışıldı. Koordinatör “ilgili olduğunuz konuları analiz ederek” hangi projeye dahil olabileceğinizi belirliyor ve böylece ilgili olduğunuz alana yakın bir çalışmaya dahil oluyorsunuz. Nitekim bir Döner Kanatlı alanında birçok proje ve sayısını bilmediğim kadar detay bulunuyor. Stajyere de ilgili olduğu alanda çalışma fırsatı sunuluyor. Buna rağmen birçok detay, yalnızca proje ekibi tarafından gizlilikle yürütülüyor. Stajyerlere aktarılabilen çalışmalar doğrultusunda, staj süreciniz boyunca bir ekiple çalışıyorsunuz. 

Birçok savunma sanayii firması, bünyesindeki stajyere “aktif bir projede çalışma” fırsatı sunmuyor. Ben bu anlayışa “stajyere stajyer gibi davranmak” diyorum. Garip gelebilir fakat STM’de durum hiç böyle olmadı. Stajyerlere verilen araştırma konuları ve görevler, oyalansın gözüyle bakılarak verilmemişti. Bunun ne kadar doğru olduğu her zaman tartışma konusu olmuştur. Fakat şunu savunabilirim ki STM, stajyerine ciddi önem arz eden konularda aktif bir çalışma imkanı sunuyor. Bu konuya her birim farklı yaklaşıyor ve aynı hassasiyeti göstermiyor olabilir. Ancak Otonom Sistemler biriminde staj yapıyorsanız, kendinizi “STM’nin başarı imzası atmış drone sistemleri alanında tam zamanlı bir çalışan” olarak hissedebilirsiniz. 

Staja başlamadan önce, bu süreçte katma değeri yüksek ve verimli işlerde bulunacağımı tahmin ediyordum. Fakat hem koordinatörümün profesyonelliği hem çalıştığım mühendislerin çok yönlü ve başarılı olması hem de Otonom Sistemler müdürümüzün stajyerlere verdiği önemle birlikte son derece sorunsuz ve verimli bir staj dönemi geçirdim.

Elbette bu süreçte yalnızca dahil olduğum alanda bana verilen görevlerde öğrendiğim bilgilerle kalmadım. Bir stajın nasıl iş fırsatına dönüşebileceğini ve aynı zamanda yapılan bir stajın farklı şirketler için avantaj sayılabileceği doğrultuda bu avantajı nasıl kullanabileceğimi öğrenmiş oldum.

StarTeam Genel Oryantasyon Programı, STM Genel Müdürü ve StarTeam Görüşmesi

Staj boyunca avantajlı olduğumu düşündüğüm birçok şeyle karşılaştım. Ancak hem avantajlı olduğumu düşündüğüm hem de doğru bir yerde staj yaptığımı hissettiğim bir programa katıldım. Program, stajyerler ve aday çalışanlar için hazırlanmıştı. Programa ek olarak iş hayatında bize katkı sunacağı düşünülen CV ve Mülakat Eğitimi verildi. Programın içeriğinde, her birimin proje yöneticileri tarafından STM’nin tüm faaliyet alanlarının hem askeri hem sivil hayatın hangi noktalarında bulunduğuna dair sunumlar yapıldı. Ardından yine stajyer ve aday çalışanlarla tanışmak adına, programa Genel Müdürümüz Özgür Güleryüz, Genel Müdür Yardımcılarımız ve birçok birimin müdürü katılım sağladı. Bu programla “stajyere stajyer gibi davranmak” kavramının STM’de etkin bir anlayış olmadığını tekrar görmüş olduk.

Otonom Sistemler Hakkında

STM; otonom hareket edebilen, öğrenebilen, karar verebilen ve sürü olarak verilen görevi yerine getirebilen sistem çözümlerinden oluşan geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Yetkinliklerimiz kapsamında, derin öğrenme tabanlı bilgisayarlı görü teknikleri marifetiyle gerçek zamanlı nesne tespit, teşhis, takip ve sınıflandırması gibi gelişmiş işlevleri yerine getirebiliyor.

Otonom Sistemler özelinde 3 ürün bulunmaktadır.

 KARGU Vurucu İHA

KARGU™ asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümüdür. KARGU™ platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir. Sistem; “Vurucu Döner Kanatlı İHA (VİHA)”, “Yer Kontrol Ünitesi” ve “İHA Şarj İstasyonu” bileşenlerinden oluşmaktadır.

ALPAGU Taktik Vurucu İHA

ALPAGU™ asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen ve lançerden ateşlenebilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, keşif, gözetleme ve küçük ölçekli tehditleri etkisiz hale getirebilen sabit kanatlı milli vurucu İHA çözümüdür. ALPAGU™ özgün gömülü ve gerçek zamanlı görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir. Sistem; “sabit kanatlı İHA”, “lançer” ve “yer kontrol” bileşenlerinden oluşmaktadır.

TOGAN Keşif İHA Sistemi

TOGAN™ genel maksatlı keşif ve gözetleme görevlerinde kullanmak üzere özgün görev planlama yazılımı, otonom zekâ ve harekât kabiliyetine sahip, otonom veya uzaktan kumanda ile tek personel tarafından taşınabilen ve kullanılabilen çok-rotorlu döner kanatlı milli İHA çözümüdür. TOGAN™ özgün gömülü ve gerçek zamanlı görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli nesnelere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir. Sistem; “döner kanatlı İHA” ve “yer kontrol” bileşenlerinden oluşmaktadır.

StarTeam Programına Katılan Öğrencilerin Defence Turk’e İlettikleri Görüşler: 

Stajyer Şehri Niran ŞİT:

Ben Şehri Niran ŞİT. Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Bu yıl STM’de Otonom Sistemler Ar-Ge biriminde staj yaptım. STM’de stajyer olmak, korktuğumun aksine dolu dolu ve oldukça verimli geçti. Sürekli aktif olarak çalışmaların içerisinde yer aldım. Hem ofiste hem laboratuvarda çalışma fırsatı elde ettim. Takıldığım yerde birlikte çalıştığım mühendislere soru sorabiliyor ve istediğim yönde kendimi geliştirme fırsatı elde edebiliyordum. İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinin ise yaptığım stajı aksatmadığını söyleyebilirim. Bu konuda STM hem sağlığımız için hem stajımızın verimliliğinin artması için mükemmel bir ortam oluşturmuştu.
Stajımın tek kötü yanının bitmesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Destek olan herkese çok teşekkür ederim.

Aday Mühendis Elif BALCI:

Ben Elif Balcı, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. STM Otonom Sistemlerdeki yaz stajım sonrasında aday mühendislik programına kabul edildim. Stajım sırasında aktif görev alıp bunları elimden gelen en iyi şekilde teslim etmeye çalışmıştım. Aday mühendislik kapsamında da bu durum devam etti. Altı ay süreli bu programda projelerde daha uzun soluklu görevler alarak, projenin gelişimini izleme fırsatı buldum. Böylece teknik yeteneklerimi geliştirmenin yanında projelerin yaşam döngülerine dair de yeni bilgiler edinmiş oldum. Bu süreçte STM’de çalışmanın bana ne gibi yetkinlikler kazandırdığını gözlemledim. Bu çıkarımlarım mezun olduktan sonra STM’de çalışmaya devam etmek istememi sağladı.
Çalışma ortamı, ekip arkadaşları ve dikkatlice hazırlanmış bu programın bir mühendislik öğrencisi olarak beni, mühendis olmaya daha da yaklaştırdığını düşünüyorum.

Stajyer Dersu ÇELİKSÖZ:

İsmim Dersu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Bu yaz dönemi STM’de Ar-Ge stajımı tamamladım. Staj öncesi beklentim gözlem yapmak iken, staj sonunda projelere aktif katkı sağlamış şekilde programı tamamladım.
Bu durumun sebebi STM’nin stajyerlere gerçek iş ve görevler vererek, süreci en verimli şekilde yönetmesidir. Başlamadan önce “Boş kalırsam ne yapacağım acaba?” diye düşünen bir stajyerken, süreç boyunca “Bu işi mesai sonuna kadar nasıl yetiştireceğim?” diyen bir mühendis oldum.
Kısa zamanda çok şey öğreten staj programında emeği geçen herkese teşekkür ederim. STM’li olmak güzeldi.

Aday Mühendis Can Berk DURMUŞ:

Ben Can Berk, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. STM Otonom Sistemler biriminde geçtiğimiz yaz yapmış olduğum stajdan sonra aday mühendis olarak çalışmaya başladım. Bana göre STM’de aday mühendis olmanın en güzel yanı, herhangi bir projede herhangi bir mühendisten farksız biçimde sorumluluk ve rol alabiliyor, şirketin sunmuş olduğu her türlü imkandan faydalanabiliyor olmak. Staj sürecimde de projelerde aktif rol alabilmem ve çalışma arkadaşlarımın profesyonelliği ve yardımseverlikleri, STM ile çalışmaya devam etmeyi istememi ve STM’nin diğer birçok firmadan hangi noktada ne şekilde ayrıldığını görebilmemi sağladı. Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak insansız hava araçları üzerine çalışıyor olmak beni motive ediyor ve kendimi geliştirmek için harika bir fırsat sunuyor.
İyi biçimde planlanmış aday mühendislik programında okuluma devam ederken uzaktan veya fiziksel biçimde çalışabilme olanağına sahip olmak büyük bir avantaj. Stajyer ve aday mühendislerine bu kadar değer veren bir şirkette rol almanın herkes için faydalı olacağına inanıyorum.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

Daha önce savunma sanayii alanında birçok kez gönüllü staj yapma fırsatım olmuştu. STM’de edindiğim staj tecrübesinin de üzerine, bana göre savunma sanayii alanında kariyer yapmayı planlayan bir mühendislik öğrencisi ancak etkili staj tecrübeleri edinerek verimli bir mühendislik eğitimi tamamlamış olur. Bir stajın verimli geçmesini sağlayacak birçok faktör olabilir. Üzerinde çalıştığınız proje, size verilen sorumluluk veya çalışma arkadaşlarınız gibi faktörler verim konusunda önemlidir. Fakat benim bu konuda savunduğum şey; bu unsurlarla birlikte verimli bir stajın esas belirleyicisi, “öğrencinin çalışma arzusuna, ne kadar gelişim sağlamak istediğine, çalışmak istediği alanı doğru seçmesine ve bu alanın kendine uygun olup olmadığına karar vermesiyle” olmasıdır. Aksi halde, stajyerine stajyer gibi davranan firmalar, sizin planladığınız yolda yalnızca bir adım atmanıza yardımcı olabilir ancak bir öğrenci, staj sürecinde oyalanma hissinin aksine gerçek iş hayatına atılmayı ve katma değeri olan projelerde bulunmayı arzu eder.

STM’de ise, staj boyunca hem koordinatörüme hem birim müdürüme hem de çalıştığım mühendislere bana verilen konular ve görevler özelinde birçok soru sorabildim, dahil olmadığım konularda bile merak ettiğim detaylar öğrenebildim. Soru sorduğum her personel, “iş tanımında stajyeri herhangi bir konu özelinde aydınlatmak maddesi olmamasına rağmen” sıkılmadan her soruma özenle cevap verdi. Bu davranışlarından yola çıkarak, STM’de staj yapan bir öğrencinin gerçek bir iş deneyimi kazanması sağlandı. Bu sayede bir firmanın niteliğini, size verdiği değerle ölçülebileceği görülmüştür. Tabii nitelikli bir firma oluşu, kriter belirlerken yalnızca “ağırlıklı not ortalamasına önem veren bir kurum olmadığı” gerçeğiyle anlaşılabiliyor.

Makine Mühendisliği eğitimine devam eden ve bu eğitim sürecinde aynı zamanda savunma sanayii sektöründe ilgili olduğu konularda bilgi sahibi olmayı, tecrübeler edinmeyi hedefleyip gönüllü stajlar yapan bir öğrenci olarak kabul etmeliyim ki “STM’de Stajyer Olmak” bir öğrencinin iş hayatına atıldığı ilk adımda CV’sine ekleyebileceği altın bir bileziktir.

Sema SUSAR

Bir önceki staj yazım:

Mühimmat Fabrikasında Stajyer Olmak

 

 

Makine Mühendisliği öğrencisi. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Terör Örgütlerinin Terör Vasıtası: Yangınlar

BAU Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Araştırmacısı Burak SARIOĞLU ve Gönüllü Genç …