Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Su-57 seri üretimi en erken 2020’ye dek ertelendi

Su-57 seri üretimi en erken 2020’ye dek ertelendi

0

Rusya’nın devam eden Su-57 çok maksatlı avcı uçağı filosunu 2018-19’a kadar hizmete alma konusundaki planı, teknolojik engeller ve hepsinden önemlisi motor sorunları nedeniyle daha da ertelendi.

Rusya 2020’den önce seri üretim konfigürasyondaki Su-57’yi sipariş etmeyecek fakat birçok engele rağmen de programın iptali söz konusu değil.

İlk olarak, Su-57 sözleşmesinin 2018’de imzalanması bekleniyordu ancak daha sonra TASS’ın (Rus Haber Ajansı) bildirdiğine göre, 2020’de seri üretim konfigürasyonundaki 5. nesil uçakların sözleşmelerinin imzalanacağı söyleniyor.

Rusya’nın uçak yapım endüstrisinden bir kaynağa dayandırılan, “2020 yılında, bazıları ikinci aşama motorlarla donatılmış 13 adet Su-57 avcı uçağını üretmek ve teslim etmek için sözleşmeyi imzalamayı planlıyoruz.” açıklaması dikkat çekti.

Yeni sözleşme için ön zaman aralığı beş yıldır.

Uçağın üreticisi United Aircraft Corporation ise, durum hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ancak, iki yıl önce Savunma Bakanı Yardımcısı Yuri Borisov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın pilot parti için sözleşme imzalamayı beklediği sırada, Army-2017 Uluslararası Askeri ve Teknik Forumu’nun sonuçları üzerine bir basın toplantısında açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada birliklerin 2018 ve 2019’da beşinci nesil uçakları alması gerektiği belirtiliyordu.

Savunma Bakan Yardımcısı, “Forumun ziyaretçileri, Su-34 ve Su-35 uçakları dahil olmak üzere en son Rus uçaklarına ve ayrıca Su-57 olarak adlandırılan en yeni beşinci nesil savaş uçağına büyük ilgi gösterdiler.” demişti. “2018’de bu savaş uçaklarının pilot partisinin teslimatı ile 2019’da birliklere gönderilmesi için bir sözleşme imzalamayı düşünüyoruz.” diyerek açıklamasını sürdürmüştü.

“thedrive.com” sitesine dayandırılan bilgiye göre, en önemli problem aslında uçakların yıllardır çözülemeyen motor problemleri sebebiyle seri üretime hazır olamaması olarak görülüyor. Aralık 2017’de, bir Su-57 daha kabiliyetli Satürn İzdeliye 30 ile ilk kez uçmuştu.

Su-57

Su-57, uzun ve kısa mesafelerde her türlü hava hedefini yok etmek, hava savunma sistemlerinin üstesinden gelmek, düşman yer ve deniz hedeflerini vurmak için tasarlanmış bir beşinci nesil çok maksatlı avcı uçağıdır.

Su-57, 29 Ocak 2010’da ilk kez gökyüzüne çıkmıştı. Selefine kıyasla Su-57, gerek kullanılan kompozit malzemeler gerekse inovatif teknolojilerin kullanılmasıyla bir saldırı uçağı ile bir avcı uçağının özelliklerini birleştiriyor. Sahip olduğu aerodinamik konfigürasyon düşük seviyede radar kesiti ve kızılötesi kesit elde edilmesini sağlıyor.

Ayrıca uçağın Suriye’de aktif bir şekilde test edildiği eldeki bilgiler arasında bulunuyor.

Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum ve kuruluşları ile araştırmacılara savunma ve güvenlik alanında bilgi ve haber takibi hizmeti sağlamaya adanmış bir platformdur.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Endonezya MV-22 Osprey alımı düşünmüyor

Endonezya Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri 8 Temmuz’da Endonezya’nın MV-22 Os…