Anasayfa Haberler Genel Haberler Şugayev: Türkiye, S-400 hava savunma sisteminin üretim sürecinde katılım gösterebilir

Şugayev: Türkiye, S-400 hava savunma sisteminin üretim sürecinde katılım gösterebilir

0

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev Rus basınına verdiği röportajda, öngörülebilir gelecekte Türkiye’ye ilave bir S-400 hava savunma sistemi tedariki konusunda anlaşabilmeyi umduğunu ifade etti.

Başkan Dmitriy Şugayev, “Türkiye’ye ek bir S-400 sevkiyatı yapılması konusu hâlâ gündemde, hiçbir yere kaybolmadı. Sistemin bileşimi, teslimat tarihleri ve süreç hakkında diğer koşullar hakkında konuşuyoruz. Bugün müzakere süreci devam ediyor ve bir paydaya geleceğimizi umuyoruz.” dedi.

Dmitriy Şugayev görüşmeleri devam eden yeni sevkiyat süreci çerçevesinde Türkiye’nin üretimin bir bölümünde yer alabileceğini ifade etti.

Şugayev röportajında: “Türkiye üretim sürecinde belirli bir katılım gösterebilir. Bunu böyle söyleyebilirim, hiçbir ayrıntıyı açıklamam. Henüz kararlaştırılmamış bir şeyi duyurmak istemiyorum. Söyleyebileceğim tek şey, böyle bir işbirliğinin ulusal güvenliğimize herhangi bir zarar vermeyeceğidir. Bu durumda, her yönden kesinlikle bilinçli davranıyoruz, tüm konular üzerinde çalışıldı ve bu tür bir işbirliğinin karşılıklı olarak faydalı olması ve aynı zamanda ülkenin çıkarları ile çelişmemesi gerektiğini anlıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerinin görevini yerine getirme zamanlaması konusunda Türkiye’yi etkileme hakkına sahip olunmadığını söyledi ve “Türkiye S-400’ü ne zaman görevlendireceğine kendisi karar verecek. Onu hiçbir şekilde etkilemeyiz, ne itebilir ne de yavaşlatabiliriz.” dedi.

Rusya’dan Su-35 Savaş Uçağı Tedariki 

Şugayev, Su-35 savaş uçağı tedariki konusunun Türkiye ile görüşüldüğünü fakat müzakerelerin aktif bir aşamada olmadığını söyledi. “Görüşmeler sürüyor ancak, bunlar çok aktif görüşmeler değil. Daha çok belirleyici, teknik nitelikte görüşmeler. Bugün veya yarın bir sözleşme imzalayacağımızı söyleyemem. Görünüşe göre, Türkiye Su-35 almak isteyip istemedikleri konusunda siyasi bir karar vermeli . Bu uçak için henüz Türkiye’den başvuru yok.” dedi.

S-400 ve Tedarik Süreci

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 15 Ocak tarihindeki ifadelerine göre Türk Silahlı Kuvvetleri Rus menşei S-400 sistemlerinin göreve hazır hale getirilmesine dair çalışmalarını sürdürüyor, süreç Nisan veya Mayıs 2020 tarihinde tamamlanmış olacak. Türkiye ve Rusya Eylül 2017 tarihinde 2.5 milyar dolar tutarında S-400 tedarik anlaşması imzalamıştı. İlk parti teslimatları Haziran 2019 tarihinde havadan nakliyat yoluyla gerçekleştirilmişti.

S-400 hava savunma sisteminin bileşenleri Ankara Mürted’de uçaktan indirilirken, 12 Temmuz 2019. Fotoğraf: Milli Savunma Bakanlığı, Twitter

S-400 Triumf (NATO: SA-21 Growler), 2007 tarihinde Rus Ordusu’nun envanterine katılan gelişmiş bir hava savunma sistemi. Hava araçları, seyir füzeleri, birtakım balistik füzeler ile beraber yer hedeflerine karşı tasarlandı. TASS’ın beyanına göre S-400, 35 km irtifa ve 400 km uzaklıktaki hedeflere angaje olabiliyor.

Türkiye’nin S400 tedariki ile ilgili olarak:

Türkiye’ye yüz yirminin üzerinde S-400 füzesi teslim aldı

S-400 hava savunma füze sisteminin ikinci bataryasının teslimatı Eylül ayında gerçekleşecek

Kremlin: S-400 anlaşması, Türkiye’ye kısmi teknoloji transferini öngörüyor

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Milli Savunma Bakanı Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Trablus’ta

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Güvenlik, A…