Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Suudi Arabistan 2.3 milyar dolara AN/TPY-2 radarı alıyor

Suudi Arabistan 2.3 milyar dolara AN/TPY-2 radarı alıyor

0

Raytheon Technologies, Suudi Arabistan’a yedi adet AN/TPY-2 radar satışını içeren sözleşmeyi imzaladı

Suudi Arabistan, 2.3 milyar dolar bedelle Raytheon Technologies üretimi, THAAD hava savunma sisteminin bir parçası olan galyum nitrür tabanlı yedi adet AN/TPY-2 radarı alacak.

Raytheon’dan Stratejik Füze Savunma başkan yardımcısı Bryan Rosselli, ”Bu son derece kabiliyetli X-Bant radarları küresel füze savunmasının en keskin gözleridir. Galyum nitrür teknolojisinin eklenmesi gelişmiş radar güvenliği ile tehditlerin algılanması, izlenmesi ve ayrıştırılmasını sağlamaktadır.” dedi.

Halihazırda üretilmiş olan 14 adet AN/TPY-2 radarının 7’si Birleşik Devletler tarafından kullanılan THAAD hava savunma sistemiyle kullanılırken beş adedi ileri üs modu ile kullanılmaktadır. Geriye kalan 2 radar sistemi ise Yabancı Askeri Satışlar kapsamında ihraç edilmiştir.

AN/TPY-2

AN/TPY-2 füze savunma radarı, balistik füzelerin tespit, izleme ve ayrıştırılması görevlerini yerine getirmektedir. Radar, elektromanyetik spektrumun X bandında çalışıyor. Bu, hedeflerin daha net algılanmasını ve tehdit olup olmadığının anlaşılmasını sağlıyor.

AN / TPY-2 iki modda çalışabilir: İleri üs modu ve terminal modu.

İleri üs modunda radar, fırlatıldıktan sonra balistik füzeleri tespit eder.

Terminal modunda, radar, tehdidi engellemek için önleyicileri füzeye doğru yönlendirmeye yardımcı olur. Özellikle terminal modunda çalışırken AN / TPY-2, THAAD füzesini güdümleyerek balistik füze savunma sistemine önderlik eder.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İsrailli Elbit Systems’ten İsveç Ordusuna 1000 adet yazılım tabanlı telsiz

İsrailli Elbit Systems, İsveç’e 1000 adet E-LynX yazılım tabanlı telsiz teslim edece…