Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri ilave AEW&C ve SIGINT platformları alacak

Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri ilave AEW&C ve SIGINT platformları alacak

0

Güney Kore’nin istihbarat, gözetleme, hedefleme ve keşif (ISTAR) yeteneklerini geliştirme çabaları kapsamında yeni platformlar edinme planı 26 Haziran’da onayladı

Açıklanmayan sayıda havadan erken ihbar ve kontrol (AEW&C) ve sinyal istihbarat (SIGINT) platformları alınacak. Yapılan açıklamada Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’ne 2027 yılına kadar yabancı üretim AEW&C alımı kapsamında 1.32 milyar dolar bütçe ayrıldı. Açıklamada belirtilmemiş olsa da Kore’nin, Boeing’den aldığı dört Peace Eye uçaklarına iki tane daha eklemek istediği belirtiliyor.

Planlanan tedarikin  amacının komşu ülkeler tarafından artan güvenlik tehditleri karşısında potansiyel gözetim boşluklarını en aza indirgemek olduğu açıklandı. Özellikle de yabancı askeri uçakların haber vermeden Güney Kore’nin Hava Savunma Tanıma Bölgesine girmeye devam ettikleri belirtildi. Ek SIGINT uçaklarına gelince, tedarik önümüzdeki yıl başlayacak ve 2026 yılına kadar tamamlanacak. RoKAF’ın Paekdu (Baekdu olarak da biliniyor) programının bir parçası olacak.

Dassault Falcon 2000s

RoKAF zaten program kapsamında edinilmiş altı SIGINT platformunu işletiyor: iki modifiye Falcon 2000S ve dört Hawker 800 Peace Krypton.

Boeing ve Kore Cumhuriyeti

Boeing, Kore Cumhuriyeti’nin milli savunma varlığına en iyi katkıyı sağlayabilmek için, düzenli olarak Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışmaktadır. Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’nin bakım ekibi ve Boeing’in destek uzmanlarından oluşan ortak E737 takımı, tüm sistemin hazır olmasını temin etmek amacıyla parçalar üzerinde düzenli olarak çalışmaktadır.

737 AEW&C,   Kore’ye güçlü bir hava gözetimi,  muhabere ve harp yönetimi kabiliyeti kazandırmaktadır.  Ayrıca Kore yarımadasını günümüzdeki ve gelecekteki tehditlerinden koruyacak olan artırılmış güvenliği sağlamaktadır.

Genel Özellikler:

 • 737-700 artırılmış brüt ağırlık (IGW) iskeleti
 • Northrop Grumman “MESA” elektronik olarak taranmış radar sistemi
 • 360 derece / Hava ve Deniz modları / 200 + nmi menzili / Tüm Hava Koşulları
 • IFF: 300 nmi
 • Açık sistem mimarisi / COTS
 • 6 ile 10 arası çok işlevli / amaçlı konsollar
 • Hassasiyet İzleyicisi
 • Muhabere (3) HF,  (4) VHF/UHF,  (4) UHF ve Link 11&16 (Şifreleme kapasitesini müşteri seçer),  (2) Have Quick içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.
 • İşletimsel tavan: 41,000 ft
 • Menzil: 3,500 nm
 • Uçuş Ekibi: 2
 • Görev Ekibi: 6 ile 10 arası

Platform,  21.  yüzyıl özelliklerinde havacılık,  seyrüsefer ekipmanı ve uçuş güvertesine sahip Boeing Next Generation 737-700’dür.  Yüksek teknolojisinden ötürü,  uçak bakımında bekleme süresi minimumdur.

737 serisi dünyanın en popüler ve güvenilir jet uçaklarından biridir.  Popülerliği neticesinde dünya çapında tedarikçi,  parça ve destek ekipmanı tabanı oluşmuştur.  Çok İşlevli Elektronik Taramalı (MESA) radarı 737 AEW&C’de bulunan en önemli sensör aygıttır.  İdare edilebilen ışın,   L-band elektronik tarama sistemi menzil, izleme ve doğrulamada en uygun performansı sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.  Radar,  hava ve denizdeki hedefleri eş zamanlı olarak izleyebilmekte ve operasyonel alanı sürekli taramak suretiyle mürettebatın uçağının kontrolünü ele almasına yardımcı olmaktadır.

MESA radarının ‘Top Hat’ olarak bilinen bölümü, uçağın sırt bölümünde bulunan radar sisteminin aerodinamik yapısını koruyarak, uçağın baş bölümden kıç bölümüne kadar pratik çözüm sağlamaktadır.  Bu da, uçak performansında önemli bir etki yapmaksızın sistemin orta boy bir 737-700 platformuna kurulabilmesine olanak sağlar.  Diğer bir yenilik ise entegre edilmiş ve ağırlığının azaltılması, güvenilirliğinin arttırılması ve hedef korelasyonunun basitleştirilmesine birincil radar düzeneğine yardımcı olan Dost Düşman Tanıma Sistemidir (IFF). 1200 saatten fazla süren rüzgar tüneli denemeleri, uçağın ve radarın uyumunu göstermiştir.  Ayrıca, 737 AEW&C, uygun maliyetli uyum ve maksimum esneklik amaçlayan standart tabanlı tasarımıyla ileri bir açık sistem mimarisine sahiptir.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ANKA İHA’ya ŞİMŞEK hedef uçak sistemi entegre edildi

ŞİMŞEK hedef uçak sistemi ANKA insansız hava aracına entegre edildi. Azeridefence tarafınd…