Anasayfa Özgün Yazılar Yazılar ve Analizler TacomHQ ileri teknoloji yapılandırılmış namlular: Her yönden daha mı iyi?

TacomHQ ileri teknoloji yapılandırılmış namlular: Her yönden daha mı iyi?

0

Uzun mesafe atıcılığına ilgi duyan herkes TacomHQ ileri teknoloji yapılandırılmış namlularını duymuştur. Birkaç yıldır piyasada olan bu namlular atıcıları cezbediyor. Kısaca özetlemek gerekirse oldukça kalın profil olan bu namlular; namluya paralel sekiz adet yuvarlak tüp deliğe sahiptir.

Namlu üstünde ek bir katman kullanılmadan üretilen bu namlularda tüp delikler namlu boyunca fişek yatağına birkaç cm kalacak kadar içeriye uzuyor. TacomHQ’ye göre bu tasarım namlunun sertliğini arttırıyor. Standart namlulardan aynı ağırlığa göre %50 daha sert ve aynı sertliğe göre %20 daha hafif.

Yapılandırılmış namluların bir başka avantajı ise ısınmayı azaltan ve soğumayı arttıran arttırılmış yüzey alanı. Bu yapılandırılmış namlular standart namlulara göre %500 fazla yüzey alanına sahip. Şirketin verdiği bilgiye göre her atışla beraber namludan çıkan merminin yarattığı negatif basınç ile dışarıdaki soğuk hava, havalandırma deliklerinden içeri girerek namluyu içeriden soğutmaya yardımcı oluyor.

Bu namlular silah ateşlendiğinde sıfır titreşim değerine sahip. Bu da atışlarda daha az hata payı demek.

Yapılandırılmış namlular içerisinde bulunan yuvarlak tüp deliklerin oluşturduğu eksensel kuvvet dağıtımını kullanarak aynı ağırlık ve profildeki namlulara göre daha kuvvetli ve titreşimsizdirler.

Normal namlular içinden mermi geçerken kırbaç gibi dalgalanır. Bu çıplak göz ile görülemez, bu hareket çok sınırlı olduğu için sadece ağır çekimde izlenir. Bu titreşim atılan merminin namlu yüzünden sapması için yeterlidir. Yapılandırılmış namlular ise içerisinde bulunan tüp delikler vasıtasıyla namlu titreşimi başladığı zaman eksensel olarak bunu söndürürler. Aynı mantık denizaltılar için de geçerlidir. Dış basıncı eşit olarak her eksene yayıp mukavemeti arttırmak için denizaltılar da tüp şeklinde yapılır. Bu iç tüp delikler aynı zamanda standart namlulara göre namluya çok daha geniş bir soğutma yüzeyi kazandırmaktadır.

Kaynak: The Fire Arm Blog

Can YAZICI & Utku BAŞKURT

Defence Turk

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik | Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi

“Bu yazı iki bölümden oluşması planlanan çalışmanın ilk bölümü olup, bilgi güvenliği…