Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait Su-30MKI tipi savaş uçağı düştü

Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait Su-30MKI tipi savaş uçağı düştü

0

Hindistan Hava Kuvvetleri’ne bağlı Rus Sukhoi yapımı Su-30MKI tipi savaş uçağı Tazpur bölgesinde düştü. Uçakta bulunan iki pilotun kazadan hemen önce kendilerini fırlattıkları ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Kaza dün gece Hindistan’ın Assam eyaleti Tezpur bölgesinde gerçekleşti. Uçağın enkazı bu bölgede bulunuyor. Tezpur hava üssünden kalkan ve eğitim uçuşu yapılan savaş uçağında kalkış sonrasında teknik arızanın yaşandığı belirtildi ve kaza sonrası olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Düşen uçağın yandığı, yangını ise bölge itfaiye ekiplerinin söndürdüğü belirtildi.

Halen, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), MiG-21, MiG-27, MiG-29, Jaguar, Mirage 2000, Su-30MKI ve Tejas LCA uçaklarını içeren 34 filoya (bir filo 18-20 savaş uçak) sahiptir. Savaş uçaklarının büyük kısmı MiG ailesine mensup ve hepsi resmi hizmet tarihlerinin çok ötesinde olmasına rağmen envanterde tutulmaktalar. Hindistan Hava Kuvvetleri’nin en modern savaş uçaklarından biri olan Su-30MKI’lerden Hindistan Hava Kuvvetleri’nde 200+ adet bulunuyor.

 

İlgini Çelebilir!

Rus Kamov Ka-52M helikopter sözleşmesi 2020’de imzalanacak

Rusya Savunma Bakanlığı, 2020’de Kamov Ka-52’nin (NATO Kod Adı Hokum-B) yüksel…