Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri TEI motoru Baykar’a teslim etti

TEI motoru Baykar’a teslim etti

0

TEI 2012 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı sözleşme ile başlatılan Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen PD170 turbodizel havacılık motorunu, BAYKAR platformlarında kullanılmak üzere Baykar’a teslim etti.

Baykar’a ait, dizel itki sistemli platforma entegrasyonu başlatılacak olan motorun, bu platformu 2019 yılının ilk yarısında havalandırması bekleniyor. TEI tarafından yapılan açıklamada platform isminden bahsedilmedi ancak PD170’in Baykar’ın Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracında kullanılması bekleniyor.  PD170, TAI tarafından geliştirilen ANKA İHA platformlarında da kullanılacak. İlerleyen zamanlarda TEI tarafından Akıncı platformu için daha güçlü bir motor geliştirilmesi bekleniyor.

Ocak 2017’den bugüne, 3000 saatten fazla motor çalıştırılması gerçekleştirilen, 20.000 ft yükseklikte sağladığı 170 beygir gücü ile irtifa gücü konusunda sınıfında lider, yakıt tüketimi ve güç/ağırlık oranı konusunda sınıfının en iyilerinden olan PD170’in 2019 yılının ikinci yarısında tüm kalifikasyonu tamamlanmış olacak.

İlgini Çelebilir!

Rusya Kamov Ka-52M helikopter sözleşmesini 2020’de imzalanacak

Rusya Savunma Bakanlığı, 2020’de Kamov Ka-52’nin (NATO Kod Adı Hokum-B) yüksel…