Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri TOR-M2 Belarus hava savunmasında etkin

TOR-M2 Belarus hava savunmasında etkin

0

Belarus Silahlı Kuvvetleri Hava ve Hava Savunma Kuvvetleri komutanı Tümgeneral Igor Golub’un açıklamasına göre, Almaz-Antey tarafından üretilen bir TOR-M2 Karadan Havaya Füze Savunma Sistemi bataryası, yapım aşamasında olan Belarus’a ait bir nükleer santralin yakınında bulunan 1146. Muhafız Alayı’nda hizmete girecek. Bununla birlikte Belarus’un Almaz-Antey’den aldığı hava savunma sistemi sayısı da beşe ulaşacak.

1146. Hava Savunma Muhafız Alayı, Belarus’ta (Beyaz Rusya) 2017’de yeniden faal hale getirildi. Alayda şuan 4 adet TOR-M2 karadan havaya füze bataryası bulunmakta. Belarus, bu şekilde nükleer santrallerini de kapsayacak şekilde kuzeybatı Belarus hava sahasını korumaya çalışıyor.

TOR-M2 , TOR-M1 kısa menzilli hava savunma füze sisteminin yükseltilmiş bir versiyonudur. Bu yükseltilmiş versiyon, yine Rus Savunma şirketi Almaz-Antey tarafından tasarlanmıştır. Bu sistemler; uçakları, helikopterleri, aerodinamik İHA’ları, güdümlü füzeleri yok etmek amacıyla tasarlanmıştır. Olumsuz hava şartlarında veya aşırı düşük irtifada seyreden düşman unsurlarına karşı etkin görev kabiliyetine sahiptir. Ayrıca tekerlekli veya paletli şasiye monte edilebilir.

TOR-M2 aynı anda 48 hedefi işaretleyebilir ve bunlardan 10 tanesini takip edip izleyebilir. Ayrıca 1.000 ila 12.000 metre aralığındaki menzilde ve 10 ila 10.000 metre aralığındaki irtifada hedef algılama ve müdahale kabiliyetine sahiptir.

İlginizi çekebilir:

Hisar-A

İlgini Çelebilir!

Sınırlarımızın yeni gözcüsü: ATEŞ

Türk savunma sanayisinin iki önemli kuruluşu zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş için g…