Anasayfa Haberler TSK tarafından imha edilen Rus yapımı Rejim Pantsir-S1 hava savunma sistemi

TSK tarafından imha edilen Rus yapımı Rejim Pantsir-S1 hava savunma sistemi

0

27 Şubat 2020’de İdlib’te ateşkesi sağlamak üzere bulunan Türk askerlerine yönelik hava saldırısında şu ana kadar 33 kahraman askerimiz şehit oldu. 32 kahraman askerimiz yaralı. Rusya’nın desteklediği ve bizzat kontrol ettiği Rejim unsurlarına bulundukları noktalarda verilen karşılık neticesinde Pantsir-S1 hava savunma sistemi de imha edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından imha edilen hava savunma(ma) sistemi nedir? Cevabı bu yazıda…

Pantsir S1’de 15 metre-15 kilometre irtifadaki, 1.2-20 kilometre mesafedeki hava hedeflerini imha etme kapasitesine sahip 12 adet 57E6E füzesi ve 2 adet 30 mm A38M uçaksavar topu bulunuyor. Suriye’deki gerçek bir operasyon sırasında, askeri ve endüstriyel tesislerin uçaklara, helikopterlere, hassas mühimmatlara, seyir füzelerine ve İHA’lara karşı hava savunma noktası sağlamak ve hava savunma birimlerine ek koruma sağlamak üzere tasarlanan sistemde son derece düşük aralıklarda kullanılan hassas mühimmatlara karşı neredeyse ‘tamamen’ yetersiz kalmış gibi görünüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden evvel, Pantsir-S1 hava savunma sistemi Suriye’deki bir İsrail hava saldırısı sırasında doğrudan hedef alınıp imha edilmişti.

Pantsir-S1 şu anda Rusya tarafından Sırbistan, Vietnam, Suriye, Ürdün, İran, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

İsrail Pantsir-S1’i Vurmuştu

21 Ocak’ta İsrail ordusu, Pantsir-S1 hava savunma sistemi de dahil olmak üzere, Şam çevresindeki İran ve Suriye hedeflerini vurduğunu söyledi. İsrail saldırı sonrası Suriye’ye ait hava savunma bataryalarının hedef alındığını açıkladı ve Pantsir-S1 sisteminin vurulduğunu gösteren görüntüler yayınladı.

Bu görüntüler, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Pantsir-S1 sistemini hedef aldığı ilk durum değil. 10 Mayıs 2018’de İsrail savaş uçakları Suriye’de Rus yapımı Pantsir-S1 sistemi de dahil olmak üzere birçok askeri hedefe saldırdı.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Type-31 fırkateynlerinin ön tasarım incelemesi tamamlandı

Babcock, Type-31 (Arrowhead 140) fırkateynlerinin ön tasarım incelemesini tamamladı. Birle…