Anasayfa Haberler “Türk Askerinin Pençesi” Barış Pınarı Harekatı | 6. Gün

“Türk Askerinin Pençesi” Barış Pınarı Harekatı | 6. Gün

0

Türkiye’nin sınırındaki terör koridoruna karşı kendini savunmak için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın altıncı gününde yaşanan gelişmeler zaman akışı şeklinde sıralanmıştır.

14 Ekim 2019

[01.35] Milli Savunma Bakanlığı: Milli Savunma Bakanı Akar, TSK komuta kademesi ve MİT Başkanı Hakan Fidan, dün gece MSB’de gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren toplantıda Barış Pınarı Harekatı’ndaki son durum ve bölgedeki gelişmeler değerlendirildi.

[07.52] Milli Savunma Bakanlığı: Fırat’ın doğusunda planlandığı gibi başarılı şekilde devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 560 oldu.

[10.52] TSK’ya ait savaş uçakları ve topçular Resulayn bölgesinde bulunan YPG/PKK hedeflerini vurdu.

[10.57] Milli Savunma Bakanlığı: Havan atışlarıyla sivil yerleşim yerlerimizi hedef alan bebek katili PKK/PYD-YPG’li teröristler, yeni katliamlar için mühimmat ikmali yaparken İHA’larımızca tespit edilerek Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edildi.

[13.35] Milli Savunma Bakanlığı: Bakan Akar beraberinde TSK Komuta Kademesi ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile sabahın ilk ışıklarına kadar yaptıkları toplantıda Barış Pınarı Harekâtı’nda gelinen son durumu ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi, anlık bilgiler kapsamında talimatlar verdi. Gelen anlık bilgiler kapsamında değerlendirmeler yapılırken harekâtın emniyetle devamı için ABD’li ve Rus muhataplarla her kademede karşılıklı bilgi alışverişi de gerçekleştirildi.

[15.53] TSK ve Milli Ordu 859 IŞİD mahkumunun tutulması gereken Tal Abyad’da cezaevine girdi ve hapishane tamamen boş. Hapishane binasına dair görüntülere, hapishaneye baskın düzenleyen Türk personelin muharebe kamerasından ulaşıldı.

[16.00] Milli Savunma Bakanlığı: Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili İYİ Parti, CHP ve MHP Genel Merkezlerini ziyaret ederek bilgi paylaşımında bulundu.

[18.09] Genelkurmay Başkanlığı: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery GERASIMOV ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Suriye’deki güvenlik durumu ve günlük gelişmeler istişare edilmiştir.

[18.36] Milli Savunma Bakanlığı: Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Akar ve Şoygu, başta Suriye olmak üzere savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulundu.

[19.24] Milli Savunma Bakanlığı: Fırat’ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 560 oldu.

[20.47] Kanada, Barış Pınarı Harekâtı sebebiyle Türkiye’ye silah satışını durdurduğunu duyurdu.

[22.09] Milli Savunma Bakanlığı: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile telefonda görüştü. Bakan Akar ve Parly görüşmede, Suriye başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulundu.

[22.55] Amerikan Başkanı Trump, Türkiye’nin Suriye kuzeyinde icra ettiği harekât sebebiyle yaptırım uygulamak için [Executive Order] imzalayacağını duyurdu. Yaptırım, Milli Savunma Bakanlığını ve Enerji Bakanlığını kapsıyor.

[23.58] ABD Savunma Bakanı Mark Esper: Türkiye’nin tek taraflı hamlesi gereksiz ve önceden düşünülmemiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan; IŞİD’in geri dönmesi, muhtemel savaş suçları ve büyüyen insani krizi kapsamak üzere bunun sonuçlarından sorumludur. Bunun yanında, iki ülke arasındaki ilişkiler de zarar görmüştür. Önümüzdeki hafta Brüksel’de, NATO merkezinde, olacağım. Diğer NATO müttefiklerini tek taraflı hamleye cevaben kolektif ve bireysel diplomatik karşılıklara ikna etmeye gayret sarfedeceğim.

[00.20] Suriye Milli Ordusu, Menbiç’e yönelik harekatın başladığını duyurdu.

[00.49] Ryan Browne: Amerikan Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, Rus mevkidaşı General Gerasimov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

[00.58] Ryan Browne: Başkan Yardımcısı Mike Pence, Başkan Trump’ın Ferhat Abdi Şahin ile Suriye’deki vaziyet hakkında görüştüğünü duyurdu. Pence, Trump’ın Erdoğan’dan Ayn El Arap’a saldırmamak konusunda söz aldığını ifade etti.

[01.12] Amerikan Hazine Departmanı; Barış Pınarı Harekâtının “bölgede istikrarı bozduğu, IŞİD’e karşı mücadelenin sekteye uğradığı, insani krizin ortaya çıktığı” gerekçesiyle Hulusi Akar, Süleyman Soylu ve Fatih Dönmez’e yaptırım uyguladığını açıkladı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

UMH: Wagner ve Esed milislerinden oluşan konvoy 4 adet Pantsir-S1 ile birlikte geri çekildi

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulus…