Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Türk Donanmasına ait S/İHA’lar Adalar Denizi’nde nöbette

Türk Donanmasına ait S/İHA’lar Adalar Denizi’nde nöbette

0

Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı S/İHA platformları Adalar Denizi bölgesinde de görevlerini icra etmeye devam ediyor

Adalar Denizi’nde kıyıdaş olan ülkelerden envanterinde MALE sınıfı İHA bulunduran ve işleten tek donanma olan Türk Deniz Kuvvetleri, istihbarat, keşif ve gözetleme (İGK) faaliyetlerini bu platformlarla yürütmeye devam ediyor. Yunanistan Donanması ise bahse konu faaliyetleri insanlı hava platformlarıyla gerçekleştirebilmektedir. 

Özelikle yayımlanan NAVTEX ile Adalar Denizi’nde Yunanistan Donanmasının alarm durumuna geçtiği ifade edildi. Personel izinlerinin iptal edildiği ifade edilen Yunanistan Donanmasının bahse konu faaliyetleri icra etmekle sorumlu personeli için bu durum geçerlidir. 

Güvenlik güçleri personelleri tarafından “Sıkıcı (Dull)” olarak nitelendirilen yani uzun süreli hedef gözetleme vd. görevlerin Adalar Denizi’nde icrası, Türk Donanması tarafından İHA sistemleri ile gerçekleştirilirken Yunan Donanması tarafından insanlı hava araçları kullanmaktadır.

Yunan medyasına da yansıyan Adalar Denizindeki S/İHA hareketliliği ile ilgili yapılan haberden öne çıkan ifade ise;

“Türk İHA’larının uçuş esnasında aktardığı görüntülerden Türk Donanması, Ege’deki rutin imajını mükemmel bir şekilde koruyor, platformlarını kullanıyor ve Türk kıyılarına yakın hareket eden Yunan Donanmasına ait platformların nerede olduğunu biliyor gibi görünüyor.” şeklinde oldu.

Türk Deniz Kuvvetlerine ait Anka-B S/İHA platformları

Türk Donanması ise NAVTEX öncesi dönemde de bölgede İHA platformları ile etkin bir şekilde İGK faaliyetlerini yürütmekteydi. NAVTEX sonrasında Türk Donanmasının bölgedeki İGK faaliyetleri personeli herhangi bir risk ortamına sokmadan rutinde de olduğu gibi 7/24 esaslı olarak devam ediyor.

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen ANKA tipi S/İHA ile Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 S/İHA aktif olarak işletilmektedir.

TUSAŞ, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilk Anka İHA sistemi teslimatını Ekim 2019’da 3 adet olarak gerçekleştirmişti. Elektro optik ve kızılötesi kameralar, Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) gibi faydalı yüklere sahip İHA’lar; gece ve gündüz, kötü hava şartları dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerini yerine getirmektedir.

Deniz Kuvvetleri’nin envanterine giren ilk Bayraktar TB2 İHA sistemleri ise Çanakkale’de konuşlandırılmış ve Adalar Denizi’nde ilk görevine Aralık 2018’de başlamıştı. Türk Deniz Kuvvetleri ANKA ve Bayraktar TB2 İHA sistemlerini Adalar Denizi ile birlikte Doğu Akdeniz’de de aktif olarak kullanmaktadır. 

İlgili Olarak

Türk Donanmasına ait İHA’ların Adalar Denizi’ndeki etkinliği Yunan savunma medyasına taşındı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Malezya Donanması yeni kıyı muharebe gemileri tedarik edecek

Malezya Kraliyet Donanması (RMN), kıyı muharebe gemilerinin ikinci partisi için seçenekler…