Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Güney Kore Ordusu K1 tank ve K9 Obüs sistemlerini insansızlaştıracak

Güney Kore Ordusu K1 tank ve K9 Obüs sistemlerini insansızlaştıracak

0

Güney Kore Ordusu, K1 Ana Muharebe Tankı ve K9 Kundağı Motorlu Obüslerini insansız teknolojiler ile geliştirecek

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansından bir yetkilinin aktardığına göre, Güney Kore, Kore Cumhuriyet Ordusunun K1 AMT’leri ve K9 155 mm KMO’larının insansız versiyonlarının sahada yer alması için çalışmalara başlayacak.

Savunma Geliştirme Ajansının önderliğindeki projenin 2020 Aralık ayında başlaması ve Kasım 2024’e kadar tamamlanması bekleniyor. Proje için 6.19 Milyon Dolarlık(USD) bir bütçe oluşturuldu.

Projenin başlıca hedefleri olarak, uzaktan kontrol, otonom sürüş ve navigasyon teknolojileri yer alıyor.

Ajans ayrıca, K1 ve K9 için hareketli hedeflere karşı nişan ve takip sistemlerinde de benzersiz yeni bir görev-kontrol sistemi üzerinde çalışıyor. Otonom savaş düzeni alma ve oto-ateşleme hazırlık sistemi üzerinde de hazırlıklar yapılıyor.

Kore Askeri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KIMST) tarafından 2016’da yayınlanan bir konsept çalışması, K1 AMT’nin olası bir insansız konfigürasyonunu sunuyor. Bu konfigürasyonda AMT’nin taretinde durumsal farkındalık paketi, uzaktan kumandalı silah istasyonu, oto-yükleme ve uzaktan kumandalı hedefleme ve ateşleme sistemi bulunuyor.

İnsansız Kundağı Motorlu Obüs fikri ile ilgili olarak:

Yeni olmayan ama yeniden yoğunlaşılan yönelim İnsansız ve Otonom; KMO

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu, Suriye’ye M2A2 Bradley ZMA sevk etti

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF-OIR) kapsamında Suriye’nin…