Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri VSR700 VTOL İHA prototipi ilk otonom serbest uçuşunu gerçekleştirdi

VSR700 VTOL İHA prototipi ilk otonom serbest uçuşunu gerçekleştirdi

0

Airbus üretimi VSR700 dikey kalkış ve iniş yapabilen (VTOL) insansız hava aracı (UAV) prototipi ilk serbest uçuşunu gerçekleştirdi.

VSR700, Fransa’nın güneyindeki Aix-en-Provence yakınlarındaki bir İHA test merkezinde on dakikalık uçuş gerçekleştirdi.

Bu, prototipin düzenleyici gerekliliklere uyacak şekilde kısıtlandığı Kasım 2019’daki ilk uçuşun ardından programda önemli bir adımdır. Bu serbest uçuşa olanak sağlamak için Airbus Helicopters, bir sanal çevre olan coğrafi sınırlama uyguladı. Uçuş testi programı, uçuş diyagramını aşamalı olarak açmak için gelişecek.

Guimbal Cabri G2’den türetilen VSR700, 500-1000 kg maksimum kalkış ağırlığı aralığında insansız hava aracıdır. Faydalı yük kapasitesi, dayanıklılık ve işletim maliyeti arasında ki en iyi dengeyi sunar. Uzun süre boyunca birden fazla tam boyutlu deniz sensörünü taşıyabilir ve mevcut gemilerden düşük lojistik izle çalışabilir.

Kasım 2019’daki ilk uçuşa ait görsel

Bahsi geçen VSR700 prototipi ilk uçuşundan bu yana geçen dokuz ay içinde ortaya çıktı. Program kapsamında, coğrafi sınırlama işlevinin yanı sıra gerektiğinde görevin sona ermesini sağlayabilen Uçuş Sonlandırma Sistemi de uygulandı. Hava aracında, otopilot yazılım geliştirme ve güncellemelerinin yanı sıra yapısal modifikasyonlar ve takviyeler de gerçekleşmiştir.

İlgili içerik

Airbus Helicopters, VSR700 ile pazara ortak olmak istiyor

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi. Havacılık ve Savunma Sanayi ile yakından ilgileniyor. Bu konular özelinde araştırmalar yapıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…