Anasayfa Haberler Türk Savunma Sanayii Özel Maksatlı Araçlar

Türk Savunma Sanayii Özel Maksatlı Araçlar

0

Temmuz 2015’te başlayan terör olaylarıyla birlikte dar sokaklar, hendekler, barikatlar ve bu engellerin tuzaklanması sonucunda güvenlik güçleri ciddi sorunlarla karşılaşmıştı. “Meskun Mahallerde Muharebe” görevlerinde mevcut araç ve ekipmanların yetersiz kalması ve terör örgütünün saldırılarından zarar görmesi sonucunda yerli firmalar çözümler üzerine çalışıp farklı sınıflarda araçları geliştirmişti. İşte o araçlar:

 

Zırhlı Uzaktan Kumandalı Mini İş Makinası –  BEST GRUP

Uzaktan kumanda edilebilen araç ,66 hp gücünde motora, yanmaz paletlere sahip. Kullanıcı isterleri doğrultusunda 12.7 mermilere dayanımlı 3 kişilik kalkan ve Sarp UKSS entegre edilebiliyor.

 

Tosun Uzaktan Kumandalı Yükleyici  – BEST GRUP

Çukurova Makina ürünü lastik tekerlekli yükleyicinin zırhlandırılarak balistik koruma kazandırılmasıyla geliştirildi. Tüm fonksiyonları operatör gerektirmeden uzaktan kumanda ile kullanılabilen TOSUN, TSK tarafından da kullanılıyor.

 

Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş MakinasıBEST GRUP

Yerli üretim kazıcı-yükleyici araç üzerinden geliştirildi. Operatör kabini, Motor bölümü, Lastikler, Hidrolik ve Yakıt deposu balistik korumaya sahip. Opsiyonel olarak uzaktan kumanda sistemi entegre edilebiliyor.

 

Uzaktan Kumandalı Zırhlı Belden Kırmalı Yükleyici İş Makinesi – KATMERCİLER

Komatsu WA 380 lastik tekerlekli yükleyici KATMERCİLER tarafından zırhlandırılarak balistik koruma kazandırıldı. Aracın tüm fonksiyonları insansız olarak uzaktan kumanda edilebiliyor.

 

Uzaktan Kumandalı Zırhlı Ekskavatör – KATMERCİLER

Gövde ve kabini balistik korumaya sahip olan aracın tüm fonksiyonları kabinde operatör gerektirmeden uzaktan kumanda ile 6 saat kesintisiz kullanılabiliyor.

 

Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş Makinası KATMERCİLER

Yerli üretim kazıcı-yükleyici araca balistik koruma kazandırılarak geliştirildi.

 

Fotoğraf : millisavunma.com

Zırhlı Forklift – OMSAŞ

İlk defa IDEF 2017 fuarında OMSAŞ standında sergilenen araç toplumsal olaylara müdahalede, patlama tehlikesi olan durumlarda  personelin olay mahalline ulaşmasında ve kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere geliştirildi.

Sayın Sabri Ünal’a katkıları için teşekkür ederiz.

 

 

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Raytheon, BAE için THAAD füze sistemlerinin AN/TPY-2 radarlarını sağlayacak

Raytheon, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAA…