Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 22 Anka siparişi

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 22 Anka siparişi

0

Güvenlik güçlerinin keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan ve 10 bin uçuş saatini geride bırakan Anka İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerine yenileri eklenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesinde (SSİK) yapılan değerlendirmeler sonunda, Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda 16’sı Anka-S, 6’sı Anka-B olmak üzere toplamda 22 Anka sisteminin güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmasına karar verildi. Bu sistemlerle birlikte yer kontrol istasyonları, son dönemde milli olarak geliştirilen radar ve kameraların da teslimatı gerçekleştirilecek.

Bu gelişmeye paralel olarak önceki Anka siparişlerinin teslimatları da devam ediyor. Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine 8 Anka-S kazandırırken, yakın zamanda 2 aracın daha teslimatıyla toplam 10 adetlik sipariş tamamlanacak.

DefenceTurk olarak daha önceki haberlerimizde yer verdiğimiz gibi Anka platformuna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın da ilgisi bulunuyor. Deniz Kuvvetleri şu anda Anka-B İHA’ları hizmet kiralama yöntemi ile kullanıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı toplamda 12 adet ANKA İHA tedarik edecek ve bu İHA’larda faydalı yük olarak elektro-optik sistemle birlikte SARPER de bulunacak. Defence Turk’ün edindiği bilgilere göre Deniz Kuvvetleri’nin ilk planlaması Blok-B şeklindeydi ancak daha sonra uydudan kontrol edilebilen Anka-S sistemine SARPER radarı eklenmesi ile birlikte Anka-S siparişi verilmesi sürpriz olmayacaktır.

Deniz Kuvvetleri’nde ANKA ve Bayraktar TB2 dönemi

 

Kaynak: Göksel Yıldırım / AA

 

İlgini Çelebilir!

TCG Anadolu 2020 sonunda hizmete girecek

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG ANADOLU’nun inşa faaliyetlerini inceleyen Cum…