Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri SSB’den Milli Muharip Uçak paylaşımı

SSB’den Milli Muharip Uçak paylaşımı

0

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) sosyal medya hesabından Milli Muharip Uçak Projesi’nin detaylarını içren bir infografik paylaştı.

SSB’nin paylaştığı infografikte, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alacak Milli Muharip Uçak’ın teknik özelliklerine ve proje aşamalarına da yer verildi.

Türkiye’nin Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi sayesinde 5’inci nesil savaş uçağı tasarım ve üretim kabiliyetine sahip sayılı ülkeler arasına gireceği vurgulanan grafikte Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı kapsamında Projenin I. Dönem, I. Aşama sözleşmesinin uygulama takvimine başlanıldığı da ifade edildi.

Kavramsal tarım çalışmalarının 29 Eylül 2013’te tamamlandığı MMU projesinde “Ön Tasarım” faaliyetlerini içeren  I. Dönem, I. Aşaması sözleşmesi TUSAŞ ile SSB arasında 05 Ağustos 2016 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdi.

Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah istasyonu, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.

MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi planlanan F-35A uçakları ile birlikte görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülüyor.

SSB’nin paylaştığı infografiğe göre MMU’nun teknik özellikleri:

 Motor Takati   > 2 x 20,000 lb
  Tavan İrtifası   > 55,000 ft
  Azami Hız   2 Mach
  Harekat Yarıçapı   > 600 nm
  Azami Kalkış Ağırlığı   > 60,000 lb
  Uzunluk   19 m (60 ft)
  Kanat Açıklığı   12 m (39 ft)
  Kanat Alanı   ~ 60 m² (670 ft²)

İlgini Çelebilir!

Rusya’nın yeni insansız hava aracı Altius-U ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Rusya Savunma Bakanlığı (MoD), 20 Ağustos’ta Altius-U insansız hava aracının (UAV) i…