Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Türk Topçusu Modernize PANTER Obüsü ile vuracak!

Türk Topçusu Modernize PANTER Obüsü ile vuracak!

0

ASELSAN tarafından Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa geliştirilen Kamyona Monteli Modernize PANTER Obüsü çalışmalarında sona gelindi. 2018 yılı içinde envanterde bulunan PANTER Obüslerinin modernizasyon faaliyetlerine başlanması bekleniyor.

2010 yılında obüs modernizasyonu ile başlayan ve 2016’da obüsün kamyon üzerine taşınması ile devam eden süreç, atışlı kalifikasyon testleri icra edilerek başarı ile tamamlandı.

Yürütülen çalışmalar ile Türk topçusunun keskin nişancısı PANTER Obüslerinin muharebedeki hareket kabiliyeti en üst seviyeye çıkartıldı, tüm silah fonksiyonları tam otomatik hale getirildi ve taktik tekerlekli platforma entegrasyon sağlanarak sistemin savaş alanındaki etkinliği artırıldı. Konya Karapınar’da bulunan Millî Savunma Bakanlığı Atış, Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı Poligonu’nda ASELSAN, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Topçu ve Füze Okul Komutanlığı, Dördüncü Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ve Ege Ordu Komutanlığı temsilcilerinin de katılımı ile atışlı testler gerçekleştirildi. Atışlı testlerin bir bölümüne Kara Kuvvetleri Komutanlığı Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı Tuğ. Mehmet Özaydın ile Teknoloji ve Proje Yönetim Daire Başkanı Alb. Abdulmuttalip Dürer de iştirak etti. 2018 yılı içinde envanterde bulunan PANTER Obüslerinin modernizasyon faaliyetlerine başlanması bekleniyor.

Sistemin teknik özellikleri için tıklayınız.

Kamyona Monteli Obüs

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Leopard 2A4 modernizasyonuna ne oldu?

Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlangıcı dördüncü yıla yaklaşıyor. Türkiye’nin te…