Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri TUSAŞ yapay zeka yatırımlarını güçlendirmeye devam ediyor

TUSAŞ yapay zeka yatırımlarını güçlendirmeye devam ediyor

0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), savunma ve havacılık sanayiinde teknolojinin yerli ve milli olması yönünde yaptığı yatırımlara devam ediyor. Türkiye’nin savunma başta olmak üzere, havacılık ve uzay alanında gerçekleştirilen atılımlara bir yenisi daha eklendi. TUSAŞ ve Hacettepe Üniversitesi arasında yeni açılan Yapay Zeka Mühendisliği bölümü için iş birliği sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye göre, bölüme alınacak en başarılı 15 öğrenci TUSAŞ’da staj yapacak.

Türkiye’nin geleceğine yön verecek projeleri yapan TUSAŞ, teknoloji ve insan kaynaklarına verdiği önemi yapay zekaya yaptığı yatırımlar ile pekiştirdi. Hacettepe Üniversitesi ile yapılan birlikte iş birliği kapsamında teknoloji yatırımları ile konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Özellikle savunma ve güvenlik alanında gelişen teknolojilerin olmazsa olması yapay zeka ile yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz yatırımlar en başta ülkemiz için sonrasında ise şirketimiz için büyük önem taşıyor. Projelerimizin sürdürülebilirliği, tamamıyla yerli ve milli unsurlar ile oluşması yapay zeka gibi üst teknoloji yatırımları ile tamamlanacak. Özellikle yapay zeka ile ilgili yaptığımız yatırımlara devam edeceğiz. Türkiye’nin öncü havacılık ve uzay şirketi olarak, ülkemizin gelecek yatırımlarına katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında

TUSAŞ, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

HENSOLDT, Alman Tornado uçaklarının dost-düşman tanıma(IFF) sistemlerini modernize ediyor

Tüm NATO üyelerinin IFF sistemlerinin “Mod 5” standardına modernizasyonunun bi…