Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Ukrayna Super Tucano tedarik etmeyi düşünüyor

Ukrayna Super Tucano tedarik etmeyi düşünüyor

0

Ukrayna ordusu, EMB-134 Super Tucano hafif taarruz uçağı tedarik etmeyi düşünüyor.

2 Ağustos 2019 tarihli Indodefensa raporu Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Sergii Drozdov’un Brezilya’da Super Tucano ile test uçuşu icra ettiğini yazdı. Drozdov ve beraberindeki delegasyon ayrıca Embraer temsilcileriyle Ukrayna’nın potansiyel Super Tucano tedarik ihtimali üzerine müzakere etti. Indodefensa Ukraynalı delegelerin Brezilya’da çekilen fotoğraflarını da yayınladı.

Tedarik edilmesi muhtemel uçak sayısı gibi ayrıntı bilgiler henüz açığa çıkmış değil. Ukrayna’nın uluslararası piyasada mevcut diğer hafif taarruz uçakları ile alakalı tetkik çalışmalarının olup olmadığı da henüz net değil.

Super Tucano, hem eğitim hem hafif taarruz uçağı olarak kullanılabilen bir platform. Rus ordusuna karşı pek caydırıcı bir unsur olmamakla beraber, Ukrayna’nın Super Tucano’yu Kırım üzerinde devriye uçuşlarında kullanması muhtemel. Indodefensa’ya göre Ukrayna Hava Kuvvetleri, muharip jet için elindeki ödeneğin kısıtından ötürü Super Tucano tedariği ile kabiliyet isterlerine alternatif cevaplar verebilir.

Birçok Afrika ve Orta Doğu ülkesi COIN (gayri nizamı harp) harekatında kullanmak maksadıyla ve düşük harekat maliyeti sebebiyle halihazırda Super Tucano kullanıyor. Brezilyanın yanında; Afganistan, Angola, Kolombiya, Lübnan, Mali gibi ülkeler Super Tucano kullanıcısı. Eğer tedarik gerçekleşirse Ukrayna bu uçağı satın alan ilk eski Sovyet devleti olacak.

Infodefensa, tedariğin yanında ayrıca Super Tucano kullanıcılarına mühimmat ihracatına kapı açması itibariyle Ukrayna’nın uçağa envanterinde bulunan silah sistemlerini entegre edebileceği ihtimaline dikkat çekti.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırdı

ABD’nin Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırması, ülkede bu platformun ilk kez k…