Anasayfa Haberler Ukrayna’ya ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar kabul testlerini başarıyla tamamladı

Ukrayna’ya ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar kabul testlerini başarıyla tamamladı

0

Baykar Savunma tarafından Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için üretilen Bayraktar TB2 S/İHA’lar kabul testlerini başarıyla tamamladı

12 Ocak 2019’da dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Türkiye ile Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) satın almaya yönelik anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu. Söz konusu alım kapsamında Baykar Savunma tarafından Ukrayna Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak 6 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve 3 adet yer kontrol istasyon kısa sürede üretilerek teslim edildi.

2019 yılı mart ayında Bayraktar TB2 testlerinin başarılı olduğunu açıklayan dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko “Türk ortaklarımızı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini tebrik ediyorum” ifadesini kullanmıştı. Gerçekleştirilen saha atış testlerini takiben ilk parti teslimatı 2019 Mart ayında Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne yapıldı. İlk teslimatta sipariş kapsamında üretilen 3 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve yer kontrol istasyonu teslim edilmişti. Geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleşen ikinci parti teslimatı kapsamında ise; 3 adet Bayraktar TB2 S/İHA’ya ek olarak simülatör, faydalı yük ve kamera sistemleri ve yer veri terminalleri Ukrayna Hava Kuvvetlerine teslim edildi. Ukrayna’nın Starokostiantyniv Hava Üssü’nde gerçekleştirilen kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından 6 adetlik sipariş Baykar savunma tarafından 1 yıldan daha kısa bir sürede tamamlanmış oldu.

Baykar Savunma tarafından konuya ilişkin yapılan paylaşımda:

“Ukrayna’ya ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar kabul testlerini başarıyla tamamladı. BAYKAR, Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukrspecexport yetkilileri tarafından teslimata ilişkin nihai kabul imzaları Kiev’de atıldı. Dost ülke Ukrayna ile iş birliğimiz artarak devam edecek.” ifadelerine yer verildi.

Baykar Savunma AKINCI TİHA’nın motorları için Ukrayna ile işbirliği yapacak

Ukrayna devlet şirketi UkrOboronProm’un  (UOP) alt şirketi Ukrspetsexport ile Baykar Savunma AKINCI Taarruzi  İnsansız Hava Aracı (TİHA) projesinde işbirliği yapacak.

İş birliği çerçevesinde Ukrspetsexport ürünü AI-450 motor ailesi üzerinden, AKINCI TİHA için yeni bir motor geliştirilecek.

UkrOboronProm’un internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada, UkrobOronProm Genel Müdürü Pavlo Bukin’in  açıklamasına yer verildi. Bukin işbiriliği yapılacak projenin yeni nesil “Akıncı” İHA’sı olduğunu belirterek, “Yeni nesil tarruzi İHA’sı Akıncı, 21’inci yüzyıl çatışmalarının gereksinimleri doğrultusunda geliştiriliyor ve öncelikle Türk ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin donatılmasına yönelik olacak” dedi.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Japonya’ya 23 milyar dolarlık devasa olası F-35 satışını onayladı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …