Anasayfa Haberler UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) güçleri darbeci Hafter kontrolündeki eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı.

22 Mayıs 2020’de Trablus’un güneyinde ve Tarhuna şehrinin batısından başlatılan eş eksenli operasyonla darbeci Hafter güçlerinin 1 yıldan üzere süredir kontrol altına almaya uğraştığı önemli bölgeler UMH güçlerinin kontrolü altına girdi. 22 Mayıs’taki ilerlemeye ek olarak 23 Mayıs’ta devam eden operasyonlarda kritik iki yerleşke daha darbeci Hafter güçlerinden temizlendi. Trablus’un güneyindeki Hamza Kampı ve Yermuk Kampı bugün ki operasyonlarda kontrol sağlanan yerleşkelerden öne çıkanlar.

Yaklaşık bir haftadır eski Trablus Uluslararası Havalimanı ekseninde çatışmalar artmış ve darbeci Hafter güçleri bölgeden kademeli olarak geri çekilmeye başlamıştı. 2 Haziran 2020 tarihinde bölgeden yansıyan görüntülerde öğle saatlerinde UMH güçlerinin eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nın kuzeyinde oldukları görülmüştü. İlerleyen saatlerde ise UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’ndan görüntü paylaştılar.

Resim

Dengeleri Değiştiren Hava Üssü: Watya

Libya’da BM nezdinde tanınan ve meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler, darbeci Halife Hafter’e bağlı güçlerin işgalindeki kritik Watya Hava Üssünde kontrolü 18 Mayıs 2020’de tekrar sağlamıştı. Watya hava üssünün güneyinde 18 Mayıstan itibaren ilerleme kaydeden UMH güçleri Alasaba’da kontrolü sağladı.

Watya hava üssünün düştüğü günden bugüne UMH güçleri darbeci Hafter güçlerine karşın sahada önemli ilerlemeler kaydetti. Bu noktada darbeci Hafter güçlerinin imha edilen Rus yapımı hava savunma sistemlerinin yanı sıra bölge halklarının UMH güçlerine destek vermesi önemli etkenler olarak öne çıktı.

Al-Watiya Hava Üssünde Bayraktar TB2 tarafından vurularak imha edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemi

İlgili Olarak:

Libya’da UMH güçleri Hamza ve Yermuk kamplarını Hafter’den temizleyerek kontrolü sağladı

Libya’da UMH hükümeti ile Halife Hafter ateşkes görüşmelerine başlama kararı aldı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği…