Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD, Japonya’ya 23 milyar dolarlık devasa olası F-35 satışını onayladı

ABD, Japonya’ya 23 milyar dolarlık devasa olası F-35 satışını onayladı

0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Japonya’ya 23.11 milyar dolar tahmini maliyet ile F-35 Müşterek Taarruz Uçağı satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 9 Temmuz tarihinde verdi.

Tahmini maliyeti 23.11 milyar dolar olan alım talebi (DSCA tarafından bildirilen tahmini maliyetler maksimumu belirtir, sözleşme bedelleri genelde daha düşük olur);

  • 63 adet F-35A Konvansiyonel (Yatay) İniş Kalkış Yapabilen versiyon
  • 42 adet F-35B Kısa Kalkış – Dikine İniş Yapabilen versiyon
  • 110 adet Pratt and Whitney F135 motoru (5 adet yedek)
  • Elektronik harp sistemleri
  • Komuta, Kontrol, Haberleşme, Bilgisayar ve İstihbarat (C4I) sistemleri
  • Seyrüsefer ve tanımlama sistemleri
  • Otonom lojistik global destek sistemleri
  • Otonom lojistik bilgi sistemleri
  • Silah konuşlandırma sistemleri

eğitim, dokümanlar, destek ve test ekipmanları, ABD devlet ve müteahhit mühendislik, teknik ve lojistik destek hizmetleri ve lojistik ve program desteğinin diğer ilgili unsurlarını içeriyor.

Onaylanan satış talebinin ardından Japonya, Lockheed Martin ve Pratt and Whitney firmaları ile sözleşme imzalayabilecek.

Japonya; İsrail, Güney Kore, Belçika ve Polonya ile birlikte F-35’i FMS kanalıyla sipariş eden müşterilerden biri. Ayrıca en yüksek sayıda F-35 siparişi veren ülkelerden biri.

Japon hükümeti Aralık 2011’de F-35A’yı ülkenin yeni nesil avcı uçağı olarak seçerek ve 42 jet için ilk sipariş vermişti. Daha sonra Japonya

Japonya’nın 2020/2021 savunma bütçesi, ülkenin Kuzey Kore ve Çin’in tehdidi nedeniyle 50,3 milyar dolarlık yüksek bir seviyeye ulaştı. Ayrıca Japonya Izumo sınıfı “helikopter destroyerlerine” F-35B tipi STOVL uçakları konuşlandırarak caydırıcılığını artırmayı planlıyor. Bu kabiliyet ile uçak gemisine sahip olmayan Japonya ciddi bir güç projeksiyonu elde etmiş olacak.

Japonya’nın Stealth Savaş Uçağı Projesi

Japonya’nın önde gelen savunma sanayii şirketi Mitsubishi Heavy Industries bedeli 40 milyar Amerikan dolarını aşması beklenen bir anlaşmaya öncülük edecek. Şirket, yeni nesil avcı için bir tasarım sunmadı, ancak 2016’da Japonya için “stealth” uçak tasarımı olan X-2’yi geliştirdi.

F-3 ya da F-X olarak adlandırılacak olan uçak hakkında bilgi sahibi kaynaklardan birinin uçağın tasarımının şimdiye kadar yürütülen testlerde iyi bir performans sergilediğini belirtti. Mitsubishi Heavy Industries firma sözcüsü, şirketin hükûmetin takip edeceği program çerçevesinde çalışılacağını belirtirken, hükûmetin geliştirme programına öncülük edeceğini söyledi.

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri yaklaşık 200 adet Boeing F-15 uçağını işletirken ve onlarca yıllık F-4 uçaklarının filolarını F-35’lerle değiştiriyor. F-3 ise 20 yıldan uzun bir süre önce Mitsubishi Heavy ve Lockheed Martin tarafından ortaklaşa üretilen F-16 Fighting Falcon’un bir türevi olan F-2’nin yerini alacak.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinin ikinci F-35Adir filosu “Güneyin Aslanları” hazır

İsrail Hava Kuvvetleri bünyesindeki ikinci F-35Adir filosu operasyonel kapasiteye getirild…